Специфичните препоръки (свързани с Националната програма за реформи и с Конвергентната програма), които дава Европейската комисия на България и заключенията на МВФ за състоянието на финансовия ни сектор в България са сериозни задачи в новото домашно на държавата и банките, следва от актуален анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Една от изненадите е препоръката на МВФ за създаване на фонд за ликвидна подкрепа на банките, подчертава икономистът Калоян Стайков от ИПИ. При представянето на препоръките на ЕК стана ясно, че вече съществува работна група между Министерството на финансите и Българската народна банка (БНБ) за създаването му, но не бяха представени повече подробности. Предвид ограниченията пред възможностите за предоставяне на ликвидна помощ на банките в условията на паричен съвет, МВФ предлага изготвяне на стратегия, която цели:

• да увеличи наличните средства за ликвидна подкрепа;

• да повиши възможността на затруднените банки да отговорят на изискванията за получаване на ликвидна подкрепа ѝ;

• да позволи на институции да действат решително.

От една страна, предложението изглежда напълно обосновано, защото позволява бързо и безпроблемно разрешаване на евентуални ликвидни затруднения в банковия сектор. В противен случай стои рискът от допълнително обтягане на ситуацията чрез искане на разрешение за отпускане на държавна помощ от ЕК, което отнема време, казват експертите на ИПИ. Но такъв механизъм съществува и сега, припомнят експертите на ИПИ.

(подробно за експертизата в АНАЛИЗИ)

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук