Иракските кюрди

Хората в автономния район на Кюрдистан в Ирак гласуват на референдум за независимост на фона на нарастващото напрежение и международната опозиция.

Централното правителство в Багдад, което силно се противопоставя на референдума, поиска по-строг контрол на международните гранични пунктове и международните летища в региона заради гласуването.

В телевизионно изявление в неделя иракският премиер Хайдер ал Абади предупреди за тежките последици от гласуването и категорично обяви, че никога няма да приеме разпадането на Ирак.

„Това е противоконституционно решение срещу социалната структура на нашите граждани. Няма да признаем референдума, нито резултатите от него. Ще предприемем последващи стъпки, за да защитим единството на страната и интересите на всеки гражданин, живеещ в единния Ирак”, каза Абади.

Междувременно президентът на иракското кюрдско регионално правителство Масуд Барзани защити решението за провеждане на референдума.

„Престъпление ли е да поискате от хората в Кюрдистан да изразят по демократичен начин какво искат да имат за бъдещето?” – попита той в реч в неделя.

Кюрдският лидер заяви също така, че ще търси разговори с централното правителство на Ирак за това как да се приложи резултатът от гласуването.

„Ако имаме конструктивен диалог, можем да му предоставим още време, за да осигурим по-добри отношения между кюрдите и Багдад”, каза той.

Около 2 065 избирателни секции са отворени за гласуването, което ще продължи  10 часа. Общо 5,6 милиона души имат право да гласуват в Кюрдистан и други контролирани от кюрдите области в Северен Ирак, според избирателната комисия.

Ще бъдат попитани гласоподавателите: „Искате ли районът на Кюрдистан и кюрдските райони извън региона да станат независима държава?”

Референдумът повдигна тревога в съседите на Ирак – Турция, Иран и Сирия. Страните се притесняват, че допитването  може да насърчи кюрдските малцинства в страните също да решат, че искат да се откъснат.

Иракските кюрди

Иран спря полетите до летищата в иракския Кюрдистан по искане на централното правителство в Багдад в неделя. А Турция предупреди, че може да наложи санкции на Кюрдистан по време на плебисцита.

Съединените щати и ООН също осъдиха референдума. ООН предупреди за „потенциално дестабилизиращия ефект” на вот, докато САЩ заявиха, че това би могло да подкопае регионалните вълнения и да отвлече вниманието от продължаващите кампании за борба с „Ислямска държава” в Ирак и Сирия.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук