Секретарят на Върховния съвет за безопасност на Иран Али Шамхани заяви, че Техеран има 13 сценария за отмъщение на САЩ за убийството на генерал Касем Солеймани. Според думите на Шамхани, дори „най-малкият“ от подготвените сценарии „ще се превърне в кошмар за Америка“, цитира РИА „Новости“. Същевременно американски медии съобщиха, че САЩ готвят прехвърляне на нови бомбардировачи в Близкия Изток.
По-рано днес иранският парламент единодушно прие законопроект, който приравнява Пентагона и американската армия с терористична организация. Документът също одобри отпускането на 200 милиона евро от Националния фонд за развитие на елитния отряд на иранската армия – специалните сили „Кудс“.
Лидерът на „Кудс“, генерал Касем Солеймани, беше убит в нощта на 3 януари в резултат на американска специална операция в района на международното летище на Багдад. Вашингтон го смята за замесен в организирането на атаката срещу американското посолство в иракската столица на 31 декември миналата година. Върховният лидер на Иран Али Хаменей обеща да отмъсти на САЩ за смъртта на Солеймани. Иранският президент Хасан Рухани заяви, че Вашингтон е извършил тежко престъпление, което Техеран няма да забрави.
САЩ обаче демонстрират решимост да продължат с твърдите мерки. Пентагонът планира да изпрати допълнителни 200 военни и 6 бомбардировача B-52 в Близкия изток на фона на напрежението с Иран, съобщава „Уолстрийт Джърнал“, позовавайки се на неназовани военни служители. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в събота, че Америка е взела на прицел 52 обекта в Иран, включително обекти от културното наследство. Това число е свързано с 52 американски заложници, заловени от Иран през 1979 г.
Според изданието Пентагонът планира да изпрати в региона 200 военни служители, които са базирани в италианския град Виченца. Някои от тях ще гарантират безопасността на американското посолство в Бейрут. Очаква се самолетите да пристигнат в региона през следващите дни. Според Си Ен Ен бомбардировачите ще бъдат разположени на остров Диего Гарсия, който се счита за отвъдморска територия на Великобритания в Индийския океан. Според канала това място е избрано, защото е извън обсега на иранските ракети.
„Уолстрийт Джърнъл“ пресметна, че след изпращането на контингента броят на американските военни, разположени в Близкия изток, ще достигне над 80 000. По-рано Си Ен Ен, позовавайки се на говорител на Пентагона, съобщи, че на фона на нарастващото напрежение с Иран, САЩ ще изпратят допълнителни 3 000 войници в Близкия изток. Преди това, след атаката срещу американското посолство в Багдад, шефът на Пентагона Майк Еспър заяви, че САЩ ще изпратят други 750 войници в региона.