Кирил Петков и Бойко Борисов
На снимката: Кирил Петков и Бойко Борисов

Само ден преди датата, за която е обявена ротацията на правителството, напрежението в сглобката не спихва, а неизвестните за това как ще продължи управлението на страната остава под въпрос.

След като първоначално от ГЕРБ отхвърлиха възможността да подкрепят предложения от ПП-ДБ меморандум за управление през следващите 9 месеца, лидерът на партията Бойко Борисов заплаши с избори 2 в едно, след което даде заявка за „делкане“ на 50 на сто от министерските кресла, накрая, като опитен картоиграч, направи „контра“ и  предложи коалиционно споразумение, което обаче първо ще представи пред партийния елит и едва след това ще го изпрати на партньорите си от ПП-ДБ.

Той дори постави ултиматум отговорът да дойде до 8 март, когато ще стане ясно дали ще има правителство или избори 2 в 1.

В същото време обаче датата на договорената ротация е 6 март,

когато настоящият премиер Николай Денков трябва да подаде оставка в Народното събрание, след което да се завърти т.нар. „конституционна ролетка“ при президента с даването на мандат за съставяне на правителство, като се започне от най-голямата парламентарно представена партия.

ПП-ДБ до момента не са заявили намерение за отказ от датата на подаване на оставка. Също така те също опитаха да надцакат, като отправиха контраоферта – първо да проведат разговори за определяне на процедура, по която да стане изборът на състав

Илиян Василев за ДЕБАТИ: За ГЕРБ не е изгодно да се правят на революционери и да поемат властта еднолично

на новата Комисия за противодействие на корупцията (КПК), която пък е основен залог за средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост.

Какви са вариантите за изход?

Сред експертите изходът предсрочни парламентарни избори е малко вероятен. В интервю за ДЕБАТИ Илиян Василев изрази мнението, че моментът не е подходящ за ГЕРБ да ходят на избори.

„… ротацията ще стане. В какъв вид точно – не мога да Ви кажа, но не е изгодно на ГЕРБ в момента да се правят на революционери и да свалят правителства, още по-малко да поемат властта еднолично“, заяви той.

Според конституционалиста доц. Наталия Киселова предсрочни избор също е малко вероятен сценарий, тъй като правителството до голяма степен зависи и от външнополитически фактори. Според нея по-голяма е вероятността партньорите да се разберат.

„Вероятността да се разберат е по-голяма, защото причините да бъде създадено това правителство по-скоро имат външнополитически привкус, с аргументацията да бъде спряна политическата криза, но начинът, по който още се разберат ще покаже колко е дълбока кризата дали сме започнали да излизаме от нея или дълбаем към още по-голямо политическо дъно“, коментира тя.

Ново правителство с друга подкрепа

Сред вариантите, ако не се стигне до разбирателство между партньорите, е и възможността за съставянето на правителство с мандат на ГЕРБ и подкрепа от други формации – БСП, ИТН, ДПС и отцепените от „Възраждане“ депутати.

Въпреки че подобна сглобка излиза от рамките на евроатлантическия профил, който и Борисов, и Пеевски държат да имат, в парламента неведнъж решения на ГЕРБ и ДПС са били подкрепяни именно с тези гласове.

На този фон непрекъснатите атаки от страна на ГЕРБ и ДПС към отделни членове на правителството не спират. Освен премиерът Николай Денков, обект на атаки са също военният министър Тодор Тагарев, здравният проф. Христо Хинков, който вече заяви, че няма намерение да остава в правителството.

Искат ли всъщност Борисов и Пеевски да има правителство?

Въпреки че Борисов вече не иска оставката на земеделския министър, както направи това преди няколко месеца, днес той вече „гласува“ доверие на Кирил Вътев.

Избори 2 в 1

В същото време, подозирани в колаборация по време на правителствата на Борисов, днес ГЕРБ и ДПС не крият близките си интереси и координираните си атаки срещу правителството, което уж подкрепят.

ГЕРБ и ДПС показват и явно недоволство за това как трябва да бъдат избрани регулаторите, нещо, за което настояват от ПП-ДБ с предложения от тях меморандум.

Преформатирането вътре в ДПС и поемането на ръководството на партията от Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, както и това, че лично Бойко Борисов пое функциите на координатор на партията си за София, показват, че двете партии се подготвят за избори, въпреки че нямат интерес да предадат властта отново в ръцете на президента Румен Радев.

Със сигурност избори ще има – за Европейски парламент. Дали обаче към тях ще се „залепят“ и парламентарните, не е ясно.

Докога ще продължи играта на нерви и надцакване на уж партньорите в управлението, зависи от това на кого ще издържат нервите. Борисов със сигурност не е сред хората, които умеят да се сдържат, но и не е от тези, които държат на думата си.

Така че, ако днес постави непреодолими условия, до довечера или най-късно утре сутрин, може да го видим завъртян на 180 градуса.

Още коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук