След успеха на мащабната контраофанзива на Украйна в началото на септември, руски официални лица многократно повдигаха възможността за мирни преговори – дори след като украинският президент Володимир Зеленски подписа указ, официално изключващ възможността Украйна някога да преговаря с Владимир Путин.
Но източници, близки до руското правителство смятат, че Кремъл едновременно е лобирал зад затворени врати пред западните лидери, за да убедят Киев да се съгласи на временно прекратяване на огъня. Според тях Путин няма намерение да прекрати войната. Вместо това искането за прекратяване на огъня е част от по-широка стратегия за печелене на време за обучение на наборници и попълване на запасите, за да започне „пълномащабна офанзива“ през февруари или март.
През последните седмици представители на руските власти все по-често говорят за възможността за преговори с Украйна или със западни страни. На 14 октомври например директорът на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин каза, че преговорите са възможни, но само „при определени условия“ – макар че тогава не уточни, какви са тези условия. Седмица по-рано, на 6 октомври, председателят на Съвета на федерацията Валентина Матвиенко предложи преговорите за „мирно решение“ да започнат „същия ден“ — но само при „условията, предложени от Русия“.
Самият Владимир Путин повдигна темата за преговорите в средата на септември, като каза: „Ще направим всичко, за да гарантираме, че това ще приключи възможно най-бързо. За съжаление, само противниковата страна, украинското ръководство, декларира отказа си от преговори и желанието да постигне целите си с военни средства.“
Украинската страна многократно отхвърли възможността за преговори с Путин през последните месеци. А в началото на октомври украинският президент Володимир Зеленски подписа указ, който официално заявява „невъзможността за преговори с руския президент Владимир Путин“. Заповедта беше приета в отговор на „референдумите“, проведени от руските власти като стъпка към анексиране на украински територии.
Според същите източници позициите на Путин не са се променили. Въпреки това, руските власти са разработили нов „тактически вариант“. При този сценарий, вместо да накара Украйна да се съгласи на пълноценен мирен договор, Кремъл ще търси временно прекратяване на огъня. Руските лидери смятат, че това може да бъде уредено чрез преговори между руските и украинските войски – без участието на президента на която и да е страна.
При такова развитие Русия вероятно ще е склонна да изтегли войските си поне от част от окупираната част на Херсонска област на Украйна.
Според източници Кремъл се опитва да „повлияе на западните лидери“ и на турския президент Реджеп Ердоган, за да „убедят“ Украйна да се върне към преговорите с Русия. Според тях Русия използва „прост аргумент“ в комуникацията си с чуждестранни лидери: „Цивилните жертви трябва да бъдат избегнати“. Тези разговори се водят на фона на широкоразпространения обстрел на украински градове, който Русия започна след експлозията на Кримския мост на 8 октомври и успешното контранастъпление на Украйна през септември.
В същото време Владимир Путин няма намерение да сложи край на войната и се надява да използва бъдещото прекратяване на огъня, за да се подготви за нова офанзива. Според Путин примирието ще позволи на руската армия да обучи новомобилизирани войници за война и да попълни оборудването си.
Съгласно плана на Кремъл „новата пълномащабна офанзива“ може да започне приблизително през февруари или март 2023 г. Това би отразявало стратегията, използвана от украинската армия, когато прекара няколко месеца в подготовка на мобилизирани войници, преди да проведе успешна контраофанзива в областите Харков и Херсон.
В същото време, доколкото ни е известно, официалната позиция на Киев по отношение на всякакви преговори с Москва остава непроменена. Украйна отдавна не се доверява на всякакви изявления — и „жестове на добра воля“ — от Русия.
Съветникът на Зеленски Михайло Подоляк каза: „този сценарий абсолютно не е в интерес на Украйна, така че тези предложения – независимо дали са направени публично или не – са изключени“. Подолок подчерта, че Украйна е „изключително заинтересована“ да победи Русия военно: „Защото това е единственото нещо, което ще ни позволи наистина да сложим край на войната, да получим възможност брутално да накажем военнопрестъпниците по законни канали и косвено да улесним стартирането на сценарий, при който руската политическа система на самата Русия се трансформира.
Текстът е публикуван в независимия новинарски руски уебсайт Meduza, заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.
Всичко за войната в Украйна – четете тук