Шампионът на Испания Реал (Мадрид) най-сетне записа домакинска победа в Примера след три грешни стъпки в предните мачове. Лос бланкос се наложиха с 2:0 над Еспаньол в среща от седмия кръг. Кристиано Роналдо продължава да няма попадение на сметката си, като направи няколко пропуска. Иско отново беше героят за Мадрид, разписвайки се в 30-ата и 71-ата минути. Европейският крал отново е на седем точки зад водача Барселона.

Класиране Ла Лига

Проблемите в защитния вал накараха Зинедин Зидан да пусне в стартовия състав младока Ашраф Хакими. Начо Фернандес пък окупира мястото на Марсело. Кристиано Роналдо и Марко Асенсио се движеха в нападение, подкрепяни от Иско. Папагалчетата на Кике Санчес Флорес се подредиха в 4-5-1 с изнесен напред Жерард Морено.

Още в 25-ата секунда Иско се озова сам срещу вратаря Пау Лопес. Ударът на полузащитника халф не беше прецизен и каталунският страж отрази. Лос меренгес излязоха с явно изразено желание за ранен гол. Мадридският тим упражни много силен натиск в началото на двубоя. Гостите от Барселона не успяваха да напуснат своята половина, а често бяха и затворени в наказателното си поле.

Реал Мадрид Еспаньол

Белите атаки обаче оставаха незавършени, като в повечето случаи се стигаше до обичайното центриране от фланга, при което топката прелиташе опасно, но ударите не бяха достатъчно и достатъчно застрашаващи. В 12-ата минута трибуните на „Сантиаго Бернабеу“ се изпълниха с опънати испански знамена в отговор на исканията от Каталуня.

В 22-ата Лука Модрич шутира от 21 метра и насочи топката покрай гредата в аут. В 24-ата Серхио Рамос беше много близо до попадение, стреля много добре с глава на втора греда, но Пау Лопес показа майсторство и изби над гредата. В 30-ата усилията на мадридчани се ознаменуваха с гол. Кристиано изведе Иско в наказателното поле и полузащитникът с №22 хладнокръвно пусна топката покрай вратаря – 1:0.

Минута по-късно Роналдо изпусна да нанесе втори удар върху бяло-сините. Португалецът овладя топката и мощно я изстреля по посока на далечната сглобка, като сантиметри го разделиха от зрелищен гол. В 33-ата пред CR7 се откри нова възможност. Той се измъкна от засадата, след което стреля в краката на Пау Лопес.

Като цяло първото полувреме мина под тоталната доминация на домакините. Камерите почти не показаха Кейлор Навас. Единствената опасност в графата на Еспаньол дойде в 43-ата минута, когато сантиметри разделиха гостите от попадение. Жерард Морено шутира от десет метра и нацели дясната греда. Ситуацията дойде след центриране на Аарон Мартин и грешка на Каземиро.

След почивката лос перикитос заиграха по-нападателно и потърсиха изравняването. Домакините пък намалиха темпото и все по-рядко поглеждаха към вратата на противника. В 50-ата минута Марк Наваро беше изведен на чудесна позиция, шутира от 12 метра към близкия ъгъл, а Кейлор Навас се намеси прецизно и изби. Лос бланкос продължиха да играят отпуснато и да допускат положения пред костариканския страж.

В 64-ата Лео Баптищао се вклини отдясно, но подаването му към Жерард Морено беше пресечено от Рафаел Варан. В 70-ата Серхио Рамос подари топката в собствения си пеналт, подаването към Лео Баптищао пред малкото наказателно не беше достатъчно точно и Варан сложи крак и спаси своите.

Секунди по-късно публиката на мадридчаните ликуваше след втори гол на Иско. Гостите загубиха топката в центъра, получи се светкавична акция в бяло, Асенсио върна назад към Иско, който стреля голово от 13 метра, поразявайки левия ъгъл на Пау Лопес – 2:0. В 81-ата Иско овладя по прекрасен начин в наказателното поле и центрира към Лукас Васкес, но топката не беше достатъчно удобна за шут.

След успеха наставникът на кралския клуб Зинедин Зидан изрази опасенията си, че играчите са прекалено натоварени и нямат възможност да се възстановяват пълноценно между отделните мачове.

Зинедин Зидан и Кристиано Роналдо

“Беше много важно да победим. Започнахме добре, но през второто полувреме в действията ни се усети умора, което е напълно нормално предвид натоварения график. Безпокои ме това, че футболистите ми нямат никакво време за почивка, защото им предстоят мачове с националните отбори”, сподели Зидан.

“Срещу тимове като Еспаньол се играе много трудно и трябва да се проявява търпение. Срещу отбори, които залагат на по-офанзивен футбол, създаваме повече положения. Например срещу Борусия (Дортмунд) и Реал Сосиедад вкарахме по три гола”, припомни Зизу.

“Испанската лига е изключително конкурентна. Мнозина мислят, че само два или три отбора са способни да спечелят титлата, но доста от другите тимове се подсилиха сериозно и не бива да бъдат подценявани”, каза още французинът.