Интересно протече срещата между руския външен министър Сергей Лавров и британския му колега Борис Джонсън. Двамата влязоха в сблъсък за предполагаемата намеса на Русия в гласуването на Брекзит, въпреки че се опитаха да поправят връзките между двете страни след години на антагонизъм.

По време на първото официално посещение на външен министър от Лондон в продължение на пет години, откритият Джонсън се опита да отвори линии на комуникация и двамата шефове на дипломацията да покажат, че двете страни са склонни да обмислят сближаване.

Но те също размениха остри фрази за всичко – от предполагаемата намеса на Русия в британската политика до участието на Москва в Украйна и Сирия, а атмосферата понякога ставаше напрегната по време на съвместната си пресконференция, съобщава БГНЕС.

След нея Джонсън положи цветя на импровизиран паметник на мост в близост до Кремъл, където опозиционният лидер Борис Немцов бе убит през 2015 г.

Говорейки пред репортери след разговорите, двамата дипломати изглежда стигнаха до сблъсък поради твърденията, че Русия се е опитала да повлияе на гласуването на Брекзит миналата година, като Лавров каза на Джонсън да излезе с твърди доказателства, доказващи предполагаемата намеса на Русия.

Лавров заяви, че е приветствал коментара на Джонсън през ноември, в който британският министър каза, че не вижда никакви доказателства, „абсолютно никакви“, че Русия се е намесила в британските избори. „Неуспешно“, прекъсна го Джонсън. „Вижте, той трябва да каже това, за да не го критикуват у дома, за репутацията си“, отговори Лавров.

„Твоята репутация е това, за което се притеснявам, Сергей“, отвърна Джонсън шеговито в напрегнатата размяна на реплики чрез преводачи.

Лавров каза, че обвиненията за намеса на Москва в западните политически системи са изобретени от Запада и че Москва все още не е виждала „конкретни доказателства“, които да ги подкрепят. „Мисля, че сте направили всичко в западната си компания. Много е трудно да слезем от оградата“, каза той.

След референдума за Брекзит от 2016 г., в който Джонсън апелираше за излизане от Европейския съюз, Великобритания се присъедини към нарастващия брой западни държави, обвиняващи Русия, че се намесва в техните политически системи.

Лавров също така се оплака, че Лондон отказва да предаде на Москва класифицирана информация за случая на Александър Литвиненко, имайки предвид критиката в Кремъл и бившия шпионин, чието убийство чрез отравяне с радиоактивно вещество в Лондон през 2006 г. направи двустранните връзки проблемни.

В същото време руският дипломат похвали разговорите си с Джонсън, заявявайки, че не се чувства „враждебно“, и добави, че Москва е готова за диалог с Лондон при равни условия. „Ние сме готови да развием диалог по много широк кръг от въпроси въз основа на принципите на равенство и като вземем предвид и уважаваме взаимно интересите си“, каза той.

Москва иска разговорите от днес да доведат до „конкретни стъпки“, които ще помогнат за съживяване на отношенията, добави той. „Нашите връзки – тук няма тайна – са в много ниска точка“, каза Лавров.

Джонсън от своя страна се нарече „ангажиран русофил“. „Трябва да намерим пътя напред, а междувременно мисля, че трябва да си сътрудничим в областите, в които можем да изградим по-добро бъдеще“, каза той.

Двамата демонстрираха известно сплотяване, а Лавров се шегуваше, че се доверява на британския си гост достатъчно, за да произнесе първото си име по руски начин като „Барис“. Джонсън от своя страна изигра руски си произход и каза, че доверието му към Лавров е толкова дълбоко, че той му подал палтото си. „Мога да кажа, че в джобовете на палтото на Борис няма нищо“, веднага се пошегува Лавров, на което Джонсън отговори: „Значи вече сте го претърсили?“

Британецът каза, че през 90-те години страната му и Русия са споделяли едни и същи идеали за свобода, включително свободата да говорят и да изразяват собствената си сексуалност, имайки предвид потискането на правата на гейовете и лесбийките от Москва.

„Надявам се, че моментът на конвергенция ще изглежда да не е бил провал, не илюзия, не мираж или фалшива зора“, каза той в коментарите, разпространени от Форин офис.

Джонсън пристигна в Русия, след като анулира през април планирано пътуване в последната минута заради подкрепата на Русия за режима на сирийския президент Башар Асад.

Великобритания също бе пламенна поддръжник на западните санкции срещу Русия за ролята й в конфликта в Украйна и анекси4рането на Крим през 2014 г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук