Отборът на Испания и на теория вече е на Мондиал 2018 след домакинска победа с 3:0 над Албания в мач от квалификационната група G на зона Европа. Успехът гарантира място на иберийците в Русия и заради грешната стъпка на Италия срещу Македония. Тази вечер в Аликанте дебютантът Родриго Морено откри головата сметка (16), а попадения на Иско (24) и Тиаго Алкантара (27) увеличиха головото измерение.

5781765

Скандалният Жерард Пике отново беше титуляр за иберийците рамо до рамо със Серхио Рамос. Родриго Морено поведе нападението на Ла Роха, подкрепян от Давид Силва и Иско. Албанците бяха подредени в 4-3-3.

Момчетата на Юлен Лопетеги се втурнаха към наказателното поле на съперника. В седмата минута Родриго опита акробатичен удар след пас на Жорди Алба. В 13-ата Иско центрира отдясно, а нападателят на Валенсия стреля от пет метра с глава, ала не уцели вратата. Три минути по-късно стрелецът се реваншира. Той получи подаване от Иско, овладя на гърди и стреля почти паднал от 13 метра, пращайки кълбото извън обсега на вратаря – 1:0.

Отборът на Испания и на теория вече е на Мондиал 2018 след домакинска победа с 3:0 над Албания в мач от квалификационната група G на зона Европа. Успехът гарантира

В 18-ата Рамос се извиси и насочи с глава, но стражът изби над гредата. В 24-ата Алваро Одриосола намери Коке, той – Иско, малагиецът стреля въпреки малкия ъгъл и порази мрежата с удар от осем метра. В 26-ата Лулаки нацели гредата на Давид де Хеа.

Испания Албания

Само минути по-късно албанците получиха нов гол. Техничният Тиаго Алкантара се разписа за 3:0 с глава след ново добро включване на Одриосола. В 39-ата Родриго прати кълбото над гредата след хубаво центриране на Одриосола. В края на полувремето Пике подари топката пред собственото си наказателно поле, но съперникът не се възползва.

След почивката червените намалиха темпото. В 50-ата Бериша спаси след удар с глава на Коке. Три минути по-късно Родриго изскочи сам срещу вратаря, но загуби битката със стража. В 60-ата Лопетеги извади полемичния Пике, който аплодира публиката на излизане. В 69-ата албанците удариха втора греда в мача. Садику тресна гредата след изпълнение с глава.

Междувременно Италия подгря лошо за баража, на който евентуално ще се яви за място на световното първенство в Русия. Адзурите завършиха 1:1 с Македония в среща от световните квалификации, играна на „Олимпико ди Торино“, и разочароваха тифозите. Сметките според класацията на вторите отбори в групите показват, че италианците все още не са сигурни участници в пресявките за Мондиал 2018.

Италия Македония

Попаденията реализираха Джорджо Киелини и Александър Трайковски. Това бе мач номер 172 с националния екип за Джанлуиджи Буфон, който дебютира под рамката на Скуадрата преди почти 20 години. Джиджи е абсолютен рекордьор за страната си, увеличавайки все повече разликата с предишния водач Фабио Канаваро (136 срещи за Италия).

Трябва да се отбележи, че Буфон за първи път облече синя фланелка по време на двубой на националния тим. Световният шампион бе излизал във всевъзможни цветове, с изключение на синьото. Колегите му пък бяха в резервното бяло. На екипите на четирикратните световни шампиони за първи път бе новото лого на местната футболна федерация.

Италианците уж бяха сигурни в успеха и вече мислеха за плейофите за мондиала, но плановете им се объркаха. Отборът на Джан Пиеро Вентура имаше нужда от невиждано чудо до края на битките в квалификационната група, за да може да измести Испания от върха.

Атаката на Италия водеше голмайсторът на Лацио Чиро Имобиле, подпомаган по фланговете от Симоне Верди и Лоренцо Инсиние. Триото в отбрана пък бе в своя оригинален вариант – Андреа Бардзали, Леонардо Бонучи и Джорджо Киелини. Последният откри резултата с точен удар в 40-ата минута.

Легендата на Ювентус засече пас на Имобиле пред вратарското поле и поведе адзурите напред. Преди това Инсиние и десният бек на Челси Давиде Дзапакоста пропуснаха от изгодни положения.

В 77-ата минута дойде време и гостите да се зарадват. Нападателят на втородивизионния Палермо Александър Трайковски получи пас от ветерана Горан Пандев и с много хубав диагонален удар прати топката в мрежата на Буфон – 1:1.

Така Скуадра адзура отново не впечатли с играта си, а Вентура трябва много да умува преди баражите за световния шампионат. Накрая трибуните в Торино изпратиха играчите и техния наставник с освирквания.

За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.