Ивайло Мирчев
Кадър: БНТ

Кой бърза да върне Владимир Малинов като шеф на Булгартрансгаз? Архитектът на Турски поток, сделката с Боташ (Турски поток 2) и нагласения търг за Чирен е набързо избран от Надзорния съвет на Булгартрансгаз на 17 януари тази година за член на Управителния съвет, а после на 23 януари, последният избира Малинов и за Изпълнителен директор.

Това написа в профила си във Фейсбук депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. В текста се посочва още:

Назначението на Малинов е в нарушение на чл. 81 от Закона за енергетиката, според който избраните членове на Управителния съвет нямат право за период от шест месеца преди назначаването им да са упражнявали управленска или друга подобна дейност във вертикално интегрирано предприятие БЕХ.

В случая, Владимир Малинов не е декларирал, че в качеството си на министър, със свое протоколно решение № E-3Д-21-22 от 07.08.2024 г., избира за представители на държавата в Съвета на директорите на БЕХ ЕАД Галина Тодорова и Валентин Николов, което безспорно е действие на управление, извършено в периода на шестте месеца, преди избора му за член на Управителния съвет на Булгартрансгаз.

На същия ден, в който Малинов е върнат като шеф на Булгартрансгаз, КЕВР не възразява, като на практика одобрява, решението на Надзорния съвет от 17 януари.

Решението на КЕВР е взето в същия ден, в който УС избира Малинов за изпълнителен директор, въпреки че по чл. 81д, ал. 3 от Закона за енергетиката КЕВР има срок за вземане на подобно решение до три седмици.

А явно идеята Малинов да се върне като шеф на газовия оператор е имало още, когато е бил освободен на 10 април, 2024 г. като Изпълнителен директор и като член на Управителния съвет на Булгартрансгаз.

На негово място не е избран нов член и съответно Управителния съвет остава в състав от двама членове, което е нарушение на чл. 25, ал. 2 от Устава на дружеството. Разпоредбата предвижда Управителният съвет да е в състав от 3 до 9 члена.

Не е ясно защо Надзорният съвет и КЕВР, при вземане на решенията за освобождаване на Малинов като член на Управителния съвет, пропускат да изберат, съответно да одобрят освобождаването му, без да е налице избор на нов член на място на Малинов. Очевидно се цели да се „запази“ мястото на Малинов при приключване на служения му мандат като министър на енергетиката.

И това се случва на фона на придобилото широка публичност решение на Народното събрание по Доклада за дейността на Временната комисия към 49-ото Народно събрание по повод Споразумението между „Булгаргаз“ – ЕАД, и турската енергийна компания „БОТАШ“, подписано в началото на януари, 2023 г.

Решението на Народното събрание е от 19 април, 2024 г., като с него се възлага на министъра на енергетиката да предприеме необходимите действия с цел предоговаряне на сделката с Турция, която се е случила под покровителството на Булгартрансгаз по време на управлението на Малинов, и заради, която България плаща по 1 млн. лева на ден без да ползва мрежата на Турция.

За 13 години (срокът на споразумението), ще платим 3.5 млрд. лева, тоест два пъти колкото Турски поток без никаква полза за България, а само, за да обслужваме потенциалното препомпване на препран руски газ от Турция за Центральна Европа.

Като служебен министър той е трябвало да приложи стратегия за защита на имуществените и финансовите интереси на „Булгаргаз“ – ЕАД, и българската страна. Не са изследвани действията на Владимир Малинов в изпълнение на решението на Народното събрание, както и последващите изслушвания в Народното събрание и въпроси към Малинов в качеството му на министър на енергетиката.

Не е взето предвид и станалото публично известно изслушване на Малинов като министър на енергетиката във връзка с проверката на Европейската прокуратура относно разширението на газохранилището в Чирен, където европейските данъкоплатци вероятно са ощетени със стотици милиони, отишли при фирми, свързани с ГЕРБ и Пеевски.

Именно Малинов като шеф на Булгартрансгаз провежда процедурата за избор на изпълнителя на проекта за разширение на Чирен и се съгласява със скандалните промени в условията на търга, които се разследват от Европейската прокуратура.

Ще предприемем мерки да спрем това скандално назначение, като го обжалваме пред Агенция по вписванията и евентуално пред Върховния административен съд.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук