Една държавна институция се ползва като бухалка за репресия. Целта на тези атаки е да бъде подчинена редакционната политика на „Капитал” и „Дневник”. Така издателят Иво Прокопиев започна отговорите си по твърденията на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) в залата на БТА. На същото място по-рано днес говори и Пламен Димитров – председател на КОНПИ, с част от екипа си. От думите им стана ясно, че Комисията иска и е получила от Бургаския окръжен съд обезпечение за запор на имущество за 199 млн. лв., че сделката за придобиване на „Каолин” още през 1999г. е била незаконна и че незаконното имущество е заради финанси, идвали от предимно от „Каолин”.
Собственикът на „Икономедиа” заяви, че твърденията на КОНПИ са „дребни мошеничества и аналитична неграмотност” и отрече всичко, което комисията твърди относно законността на доходите му и сделката с „Каолин”. Припомни, че по последната има оправдателна присъда на трета инстанция.
Той допълни, че КОНПИ иззема функциите на други държавни органи, сред които – Агенцията за приватизация и съдебната система, която на три инстанции е постановила, че сделката за „Каолин” е законна.
Адвокат Георги Атанасов, който защитава семейство Прокопиеви по това дело заяви, че комисията в иска за обезпечение няма нищо състоятелно и това работи само в полза на клиентите му.
„Думата „незаконност” има съвсем ясно значение на нещо, което противоречи на някой закон. Никой до момента не е споменавал, че ще заведе дело за незаконна сделка”, подчерта юристът.
Управляващият директор на „Икономедиа” Галя Прокопиева определи като несъстоятелни твърденията на председателят на КОНПИ Пламен Георгиев, че запорите на дялове и акции не се отразяват на работата на медиите от пресгрупата.
„Тези запори имат и репутационен, и търговски аспект, пречат и на спокойствието на журналистите. Тук става въпрос за контролния пакет акции в „Икономедиа“. А ако държавата наистина ги придобие? Държавен вестник ли ще издаваме“, попита Галя Прокопиева”, каза тя.
Производството на КОНПИ ще стигне до съда, а от Темида зависи дали ще се стигне до отнемане на имоти и дялове от компании.
Свързани статии: