Киргизстан и Таджикистан
Карта: Google Maps

На спорната граница между Киргизстан и централноазиатския му съсед Таджикистан избухнаха боеве, при които загинаха 24 души, предадоха световните агенции. Това е още един изблик на насилие в бившия Съветски съюз, отбелязва The Guardian. 

Двете бедни държави, които нямат излаз на море, се обвиниха взаимно, че са възобновили боевете в спорния район въпреки споразумението за прекратяване на огъня. В изявление от петък киргизката гранична служба заяви, че нейните сили продължават да отблъскват таджикските атаки. Бившите съветски републики търсят възможности, докато Русия се бори в Украйна

„От таджикска страна продължава обстрелът на позициите на киргизстанската страна, а в някои райони се водят интензивни сражения“, се казва в съобщението.

По-късно киргизкото министерство на здравеопазването съобщи, че 24 граждани са загинали, а 87 са ранени.

Руската информационна агенция „Интерфакс“ не съобщи колко от жертвите са военни.

Камчибек Ташиев, ръководител на Държавния комитет по национална сигурност на Киргизстан, беше цитиран от руската информационна агенция РИА да казва, че жертвите сред военните са много.

„Ситуацията е трудна, а що се отнася до това какво ще се случи утре, никой не може да даде никакви гаранции“, каза той.

Киргизстанското министерство на извънредните ситуации съобщи, че от зоната на конфликта са евакуирани повече от 136 000 цивилни граждани, съобщи Интерфакс.

По-рано през деня президентът на Киргизстан Садир Джапаров и таджикският му колега Емомали Рахмон се договориха да разпоредят прекратяване на огъня и изтегляне на войските на регионална среща на върха в Узбекистан, съобщиха от офиса на Джапаров.

Киргизстан съобщи за сражения в южната си провинция Баткен, която на юг, запад и север граничи с Таджикистан, а на североизток – с Узбекистан. В нея се намира и таджикският ексклав Ворух.

Районът е известен със своята политическа и етническа география и миналата година стана място на подобни военни действия, които също едва не доведоха до война.

Сблъсъците по недобре очертаната граница са чести, но обикновено бързо се прекратяват.

Сблъсъците се случват на фона на руската инвазия в Украйна и в момент, когато между бившите съветски републики Армения и Азербайджан изглежда е постигнато ново примирие.

Киргизстан заяви, че таджикски сили, използващи танкове, бронетранспортьори и минохвъргачки, са навлезли в поне едно киргизстанка село и са обстрелвали летището на киргизския град Баткен и прилежащите му райони.

На свой ред Таджикистан обвини киргизките сили, че са обстрелвали с „тежко въоръжение“ аванпост и седем села.

Темур Умаров, сътрудник на Фондацията за международен мир „Карнеги“, заяви, че отдалечените села в центъра на спора не са икономически значими, но и двете страни са им придали преувеличено политическо значение.

Умаров заяви, че и двете правителства са започнали да разчитат на това, което той нарече „популистка, националистическа реторика“, която прави невъзможна размяната на територии, целяща прекратяване на конфликта.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук