Евровизия

Израел изглежда няма да получи нито една точка на тазгодишния конкурс за песен „Евровизия“, след като музиканти и общественици масово призовават телевизионните оператори да бойкотират четирикратния победител заради военната му кампания в Газа, съобщава „Политико“.

През последните две години политиката се превърна в огромна част от опръскания с пайети попфест. Русия беше изключена от изданието през 2022 г., което короняса Украйна за победител на фона на масов обществен вот. А сега Израел е мишена на освирквания и нападки.

Организаторите на конкурса – Европейският съюз за радио и телевизия (EBU) съобщиха, че израелската обществена телевизия KAN отговаря на всички правила на конкурса за тази година. Но обществените радио- и телевизионни оператори, които съставляват членовете на EBU, вече са под голямо напрежение.

„Сравненията между войни и конфликти са сложни и трудни и, като неполитическа медийна организация, не можем да ги правим“, заявяват от EBU.

В Швеция, която ще бъде домакин на конкурса в Малмьо през май, повече от 1000 музиканти написаха отворено писмо до организатора на събитието, Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), призовавайки го да не показва лицемерие пред „хуманитарната катастрофа“ в Газа. Шведската телевизия SVT, която е домакин на събитието тази година, също призова EBU да реши кой може да участва.

Финландски артисти призоваха финландската обществена телевизия Yle да окаже натиск върху EBU и да попречи на „страна, която извършва военни престъпления и продължава военна окупация да има достъп до публична сцена, чрез който цели да излъска имиджа си в името на музиката“.

Ирландската RTÉ получи близо 500 имейла, призоваващи да не се излъчва събитието, ако Израел вземе участие.

Палестински симпатизанти коленичиха полуголи в снега пред NKR на Норвегия, за да поискат изключване на Израел от конкурса.

Исландската RÚV заяви, че все още обмисля дали да се присъедини към тазгодишния конкурс, след като приключи процеса на национален подбор, в който участва палестински певец.

Посланикът на Израел в Швеция Зив Нево твърди миналия месец, че „да призовеш за бойкот на Израел означава да подкрепиш Хамас – и да поставиш цена на тероризма“. „Дръжте политиката далеч от Евровизия“, каза той.

Европейски съюз за радио и телевизия (EBU) твърдят, че се е опитват да избягва политиката. Има дори поставено официално правило за състезателите да не „политизират“ или „инструментализират“ събитието. Исландската група Hatari дори беше глобена заради развяване на палестинското знаме пред камера по време на конкурса през 2019 г. в Тел Авив.

Но пък по време на миналогодишната „Евровизия“, състояща се в Ливърпул, защото миналогодишният победител Украйна нямаше как да я организира, беше обляно в сини и жълти знамена в знак на солидарност с битката на страната срещу инвазията на Русия.

Всичко, което включва конкуренция между представители на различни страни, идентифицирането на цялото с частта е неизбежно, а политическите конфликти намират любопитни начини да се проявят. Предстои да видим какво ще се случи през май в Шведската столица.

„Евровизия“: Вредната политика в конкурса

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук