Напрежението между Анкара и Тел Авив се усилва, след като през уикенда двете държави си размениха обвинения и откровени обиди, съобщава АФП. Вчера турският президент Реджеп Ердоган препоръча в обръщение към млади турци „никога да не удрят вече повален враг“, като добави:
„Нали не сте евреин в Израел?“.
Изявлението предизвика остра реакция на премиера на еврейската държава Бенямин Нетаняху, който в „Туитър“ призова турския президент да не поучава Израел, защото оглавява армия, която „избива жени и деца по кюрдските села в самата Турция и извън нея“. Нетаняху заяви още, че Турция е окупирала Северен Кипър.
На свой ред Анкара отвърна днес чрез говорителя на турския президентски офис Ибрахим Калън, който, пак в „Туитър“, отговори на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху с думите, че последният трябва „да прекрати незаконната окупация на палестинските територии и грубото потискане на палестинския народ“. Според него разпалването на войната на думи срещу Ердоган и Турция нямало да облекчи вътрешнополитическите проблеми на израелския премиер.
Самият Ердоган днес обвини израелския министър-председател Бенямин Нетаняху в извършване на „държавен терор“, предадоха световните агенции.
„Нетаняху, ти си тиранин“ – каза Ердоган пред поддръжници в Истанбул
Той обвини Израел в „убийството на десетки хиляди невинни мъже, жени и деца на всякаква възраст в Палестина“, съобщи ДПА.
Напрежението в турско-израелските отношения продължава да се натрупва. То се изостри през юли тази година, когато израелският парламент прие оспорван закон, определил Израел като национална държава на еврейския народ. Това подтикна Ердоган да нарече Израел „най-ционистката, най-фашистката и най-расистката държава в света“. През май тази година, по време на вълненията в Ивицата Газа, довели до палестински жертви, Турция изгони израелския посланик – нещо, което вече се е случвало през 2011 година заради кризата след превземането от израелски командоси турския товарен кораб „Мави Мармара“ прози 2010 г., при която загинаха 9 души.
През април тази година Ердоган нарече Нетаняху „терорист“ и получи отговор, че израелският премиер не иска да бъде поучаван от „онзи, който безогледно бомбардира цивилни от години“.
На 14 декември Ердоган, който минава за голям поддръжник на палестинската кауза, заяви също, че палестинците са подложени на „натиск, насилие и политика за сплашване, не по-малко тежки от угнетяването на евреите по време на Втората световна война.“
Турският президент следи новата перипетия в израелско-палестинската криза, произлязла от признаването от няколко страни на йерусалим или част от него за израелска столица. В телефонен разговор със своя палестински колега Махмуд Абас, Ердоган е обсъдил вчера прехвърлянето от някои държави на техните посолства в Йерусалим, съобщават от Анадолската агенция.
Според източниците, президентите обсъдили също как да „предотвратят погрешните стъпки“, които биха забавили разрешаването на палестинския въпрос. Ердоган, посочва агенцията, е уверил Абас, че Турция ще продължи да подкрепя народа на Палестина.
Статутът на Йерусалим е един от ключовите проблеми в палестинско-израелския конфликт. Израелците заемат източната част на града по време на войната през 1967 година. Те настояват, че Йерусалим е „единната и неделима“ столица на Израел. Палестинците искат да направят източната част на града столица на своята държава.
В настоящия момент само САЩ и Гватемала имат посолства в Йерусалим (съответно от 14 май и 16 май 2018 г.), а откриването на дипломатическата мисия на САЩ доведе до рязко увеличаване на масовите акции на съпротива на палестинците и многобройни протести в арабските страни. Третата държава, която премести посолството си от Тел Авив, е Парагвай. По-късно, обаче, ръководството на тази латиноамериканска страна реши да го върне обратно в Тел Авив. За възможността да признаят Йерусалим като столица на Израел и да прехвърлят посолствата си в този град заявяват правителствата на Австралия, Бразилия и Чехия.