Вчера на световната сцена се оформи интересен триъгълник на три „полудемократични“ режима. Руският президент Владимир Путин проведе среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган и иранския президент Ебрахим Раиси. Тристранната среща се състоя във време, в което Ердоган гони политически дивиденти, на фона на предстоящите президентски избори в Турция, а Русия и Иран усилено се опитват да излязат от международната изолация, в която са попаднали. Официално целта на тристранната среща бе за да говорят за Сирия и Украйна, но тя само доказва опитите им да се опрат на Запада чрез газа и петрола.
Националната иранска петролна компания (NIOC) и руският газов монополист „Газпром“ подписаха меморандум за сътрудничество на стойност 40 милиарда долара. Меморандумът бе подписан на онлайн церемония от главните изпълнителни директори на двете компании в деня, когато руският президент Владимир Путин пристигна в Техеран за срещата с иранския и турския си колега.
По силата на споразумението „Газпром“ ще помага на иранската компания в разработването на газовите полета Киш и Северен Парс, както и шест петролни полета, твърди „Шана“. Руският гигант ще участва и в изграждането на терминали за втечнен газ, както и в строежа на тръбопроводи за износ на газ.
Иран има вторите най-големи залежи на газ в света след Русия, но наложените на страната американски санкции спъват достъпа до технологии за разработването на газовите находища, както и за износа на природен газ.
Русия, Иран и Турция ангажирани с нормализирането на обстановката в Сирия
Турция разчита на подкрепата на Русия и на Иран в борбата с тероризма в Сирия. Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган по време на тристранната среща.
„Това, което ние очакваме от Русия и от Иран, е тяхната подкрепа пред тероризма“, настоя той, а после спомена и основните кюрдски движения, действащи в Североизточна Сирия, на границата с Турция, където той заплашва да се намеси.
„Турция ще продължи скоро своята борба срещу терористичните организации в Сирия“, допълни той. „Трябва да бъде ясно за всички, че няма място в региона за сепаратистки терористични движения и за техни съюзници. Ние ще продължим нашата борба срещу терористичните организации“, предупреди той.
Руският президент Владимир Путин заяви вчера, че Русия, Иран и Турция са се ангажирали да продължат усилията си за „нормализация“ на ситуацията в Сирия. В свое изказване след срещата с лидерите на Турция и Иран в Техеран, Путин каза, че страните са се съгласили да продължат консултациите по въпроса за Сирия. Той добави, че Русия и Иран са обсъдили използването на национални валути при двустранни сделки.
На срещата Путин изрази безпокойството от ситуацията в териториите, които не са под контрола на сирийските власти и предложи на колегите си от Иран и Турция да предприемат допълнителни стъпки за стабилизирането на положението в тези зони. Той добави, че от тези райони излизат истински заплахи като престъпност, екстремизъм и сепаратизъм и допълни, че в голяма степен за това способства „деструктивната линия на западните страни, начело със САЩ, които използват голям арсенал от средства“.
Русия, Иран и Турция смятат, че сирийският конфликт не може да бъде разрешен с военни средства. В публикувано след срещата съвместно изявление на тримата лидери се казва, че конфликтът може да бъде разрешен единствено в рамките на политически процес, под ръководството и при съдействието на ООН.
Путин подчерта, че бъдещето на Сирия трябва да бъде определено от жителите на страната без на тях да им се налагат каквито и да било „готови рецепти или модели“. Президентът на Иран Ебрахим Раиси заяви, че Русия, Турция и Иран са се съгласили на срещата, че силите на САЩ трябва да напуснат територията на Сирия.
Путин предложи следващата среща за Сирия между тримата президенти да се състои в Русия.