Съдебните реформи в Полша продължават, въпреки многобройните протести в страната и заплахите на ЕС, че ще ограничи Варшава от право на глас.
Лидерът на управляващата „Право и справедливост” Ярослав Качински заяви, че партията му продължава с реформите.
Според него, президентът Анджей Дуда, който е от същата партия, е направил „сериозна грешка”, налагайки вето на два от законите за промени в правосъдието.
Качински зави, че Европейската комисия никога няма да постигне задължителното единодушие между държавите членки да наложат на страната му най-тежката санкция в ЕС – лишаването от право на глас.
Предупрежденията от Брюксел той определи като „психологически натиск”.
Освен това, Ярослав Качински се обяви за мерки против концентрацията на медийната собственост, която може да засегне интересите на големи чуждестранни инвеститори в сектора като германския концерна.
Ако правителството в Полша не се откаже и извърши планираните действия срещу независимостта на съдебната власт и върховенството на закона в държавата, ЕК ще бъде принудена да задейства член 7 от Договора с ЕС.
За това предупреди в средата на седмицата председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заради влизането в сила на закона.
Според преценката и на Брюксел в този си вид новият съдебен закон в Полша дава незаконно много правомощия на изпълнителната власт. ЕК обяви, че „предприема действия за защита на принципите на правовата държава в Полша“ и иска от полските власти да разрешат създадените от тях проблеми в срок от един месец.
Брюксел „иска от полските власти да не уволняват или пенсионират принудително съдии от Върховния съд“. Ако такива действия започнат, Комисията е в готовност незабавно да задейства процедурата по член 7 от Договора на ЕС. Крайният резултат при това е лишаване от правото на глас на Полша, която е най-голямата източноевропейска държава в Съвета на ЕС.
Както на ниво лидери, така и на ниво министри. В същото време наказаната страна продължава да носи отговорността и да изпълнява задълженията си по съюзния договор. Процедурата по член 7, която е една от най-сериозните форми за предупреждение към страна член, става с решение на 4/5 от държавите, а не с единодушие.
Европа е категорична, че съдебна реформата в Полша е грешна. ЕК предупреждава, че това законодателство“ засилва системната заплаха за върховенството на закона в Полша“.