Сеймът, долната камара на полския парламент, прие спорния закон за реформа на Върховния съд, внесен от управляващата партия „Право и справедливост”. 235 депутати гласуваха „за”, „против” се обявиха 192-ма, а 23 се въздържаха.

Предстои законопроектът да бъде гласуван и в горната камара на парламента – Сенатът, който също се контролира от управляващата партия.

За да влезе в сила, накрая текстът трябва да бъде подписан от президента Анджей Дуда. Държавният глава заяви, че е отказал среща с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който е изразявал загриженост във връзка със ситуацията.

Припомняме, че Европейската комисия призова страната да спре реформата на съдебната система, отправяйки заплаха за безпрецедентни санкции.

Новият закон поставя Съдебния съвет под контрола на парламента. Сеймът ще избира половината му членове, а делегирани от Сената съдии – другата половина. Законопроектът също така глас, че министърът на правосъдието ще може да назначава еднолично председателите на съдилищата.

Свързани статии:  

ЕК призова Полша да спре съдебната реформа

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук