времето
Снимката е илюстративна

Коледа чука на вратата, а сняг няма. Няма да ни е за първи път. В последните години това е характерно за времето в България. За добро или за лошо фактите са такива. Всъщност няма хубаво или лошо време, това е въпрос на нашето собствено усещане за студено, ветровито или топло време…

А знаете ли какво е времето на другите планети от Слънчевата ни система?

Да започнем с Меркурий!

Най-близката планета до Слънцето, което означава, че „Райко“ (б.р. Слънцето) ще е над 10 пъти по-ярък и ще изглежда 3 пъти по-голям отколкото, ако сме на Земята! И със сигурност ваканцията Ви няма да е най-приятната при дневни температури от близо 420 градуса по Целзий, а нощни – до минус 184 градуса по Целзий.

Може би ще си кажете, че тъй като Меркурий е толкова близо до Слънцето, той ще е рекордьор в класацията за най-горещата планета в Слънчевата система и тогава ще отскочите на почивка до Венера! Е знайте, че именно Венера се счита за най-горещата планета.

Венера има гъста атмосфера от въглероден диоксид и облаци от сярна киселина. Заедно те действат като оранжерия, задържайки топлината и затопляйки планетата до

впечатляващите 453 градуса по Целзий.

Ако на Венера някога е имало океани, то те отдавна са пресъхнали.

Ще си кажете, тогава отиваме на Марс!

Да, добре сте се ориентирали. Дневните температури на Марс могат да бъдат близки до зимните на Земята, средно около 0 градуса по Целзий. Не е страшно, нали?

Но има уловка.  Тънката атмосфера на Марс не може да задържи топлината от Слънцето. Така че през нощта цялата топлина излита безпрепятствено в Космоса и температурите се понижават до около минус 128 градуса по Целзий. За Ваша информация, най-ниската регистрирана температура на Земята при приземни измервания е минус 89,2 градуса по Целзий, измерена на 21 юли 1983 г. на съветската (тогава) станция Восток на Антарктида!, пише nimhi.bg

Многото проучвания на Марс карат учените да считат, че някога може да е имало много вода на Червената планета, но днес този важен за живота ресурс на Марс не е достатъчен, за да подхрани Кръговрата на водата, какъвто го познаваме на Земята. И така, Марс е предимно пустиня. Нещо повече, на Марс се образуват страховити прашни бури, които могат да покрият цялата планетата с прах в продължение на седмици.

Ами защо да не се отбием тогава до Юпитер?

Всъщност, няма да е възможно. Няма как дори да стъпите на повърхността на Юпитер, за да изпитате какво е времето там. Юпитер е газов гигант – което означава, че няма твърда повърхност, върху която да се стъпи.

Юпитер е планетата на бурите, която вероятно е най-известна със своето Голямо червено петно. Е,

това петно представлява гигантска буря,

която бушува повече от 300 години. И за да ви откажем съвсем от екскурзия до Юпитер, знайте, че Голямото червено петно със сигурност не е единствената буря на Юпитер. Цялата планета е покрита от слоеве от завихрящи се облаци високо в атмосферата, които вероятно са изградени предимно от амоняк.

Какво ни остава, освен да посетим една от много красивите планети – Сатурн?

Когато най-накрая стигнете до газовия гигант Сатурн и неговите красиви пръстени, ще сте наистина далеч от Слънцето – на около 1,4 милиарда километра. Това е почти два пъти по-далеч от Юпитер. Времето тук? Средната температура на Сатурн е около минус 176 градуса по Целзий.

Добрата новина е, че на една от най-известните луни на Сатурн – Титан, според учените, има смяна на сезони, има облаци, дъжд и атмосфера, съставена предимно от азот, както и на нашата планета Земя.

Лошата новина е, че кръговратът на водата на Титан е от метан, т.е.

там вали метанов дъжд.

Поне гориво за космическите автомобили ще има достатъчно, но както знаете, метанът е природен газ и е опасен за хората.

Като истински космически туристи се запътваме към Уран. Наричат тази планета „Леденият гигант“. Не звучи много примамливо, но може би не знаят как да се рекламират. Или пък не?

Температурата на Уран е около минус 217 градуса по Целзий. Освен това оста на тази планета е доста наклонена, което предизвиква някои особености, докато се движи по своята орбита около Слънцето. Една такава особеност е продължителността на сезоните на Уран – един сезон е цели 21 години. Още по-хубаво е, че отново заради специфичния наклон на части от Уран е или само ден, или само нощ. Вие от коя страна бихте избрали да прекарате една сезонна ваканция?

Ама то не останаха планети. Само Нептун.

Хей го къде е – само на някакви 4,5 милиарда километра от Слънцето. Явно, че на Нептун ще е доста студено – средната температура е към минус 220 градуса по Целзий.

Ако това ви звучи познато, това е така, защото Уран е с приблизително същата температура. Причината, поради която двете планети са с еднаква температура на толкова различни разстояния от Слънцето, все още е загадка. Нептун има гъста атмосфера и е покрит от постоянно сменящи се облаци.

Ако все пак преодолеете разстоянието до Нептун и студа, то не знам как ще реагирате на негово кралско височество – Вятърът.

Скоростта на вятъра на Нептун е само 1930 километра в час. За ваша информация  най-страховитите урагани – от пета категория се характеризират с ветрове над 249 километра в час. При преминаване на такъв ураган покрай населени места се изисква евакуация на населението.

Ами, да – интересна и разнообразна е Слънчевата ни система. Времето на планетите също. Но нашият дом е Земята и за да продължим да се чувстваме уютно в нейната климатична система, нека пазим природата!

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук