Алкохол с газирани напитки или на гладно води до бързо опияняване. Това каза доц. Людмила Нейкова, ръководител на катедра „Токсикология“ във Военномедицинска академия.
За българина празниците почти винаги са свързани с не малко количество храна и напитки, но има определени рискове за здравето ни заради преяждане и прекомерна консумация на алкохол или други вещества. „Усвояването на алкохола започва още в устната кухина, така че 10 мин. след изпиването на алкохолна напитка, в кръвта ни вече има алкохол“, посочи тя в интервю за БТА.
Грешка е празникът да започне с високоградусов алкохол
„Грешката, която прави българинът, е консумация на високоградусови питиета още в началото на празника“, посочи доц. Нейкова.
„В държавите от Западна Европа хората започват с напитка, която е с много по-нисък градус, а високоградусовият алкохол остава за накрая, когато стомахът е пълен с храна. При пълен стомах високоградусовият алкохол се свързва с хранителните вещества и не се достига до сериозен ефект на напиване. Алкохолните напитки, консумирани от българите, невинаги са съобразени с мезето“, отбеляза доц. Нейкова. По думите ѝ е силно препоръчително мезето да се състои от кашкавал, сирена, филе.
Алкохол на гладно и алкохол с газирани напитки
„Алкохол, консумиран на гладно, действа твърде лошо“, допълни лекарят. Когато се пие бързо, липсва белтъчна или мазнинна храна, водоразтворимостта на алкохола му позволява много бързо да бъде усвоен от организма. Усвояването на алкохола започва още в устната кухина, така че 10 мин. след употребата на напитката, в кръвта ни вече има алкохол и това е свързано именно с тази негова водоразтворимост“, допълни доц. Нейкова.
„Не съветвам да се вдигат тостове на празен стомах“, добави тя.
„Другото, което води до бързо усвояване на алкохола и не се препоръчва за никого, е консумацията му с газирани напитки или с подсладени сокове“, каза още доц. Нейкова. По думите ѝ алкохолът се пие с много вода.
Пиенето последователно на различен вид алкохол не е желателно заради различния му произход. Би могло внимателно да се пие алкохол, произведен от една култура – например грозде, от което са направени виното и ракията. Смесването на вино, имащо гроздов произход, с уиски или коняк, в които се съдържат други вещества, може да доведе до много тежък махмурлук.
„На следващата сутрин човек може да се събуди с много силно главоболие, с отпадналост, включително може да има и болка в мускулите, тъй като те страдат от липсата на глюкоза и от липсата на вода, необходима за обменните процеси в клетките“, каза още доц. Нейкова.
На следващата сутрин
„Твърдението, че пиенето на вода на следващата сутрин води до ново опияняване, не е вярно“, каза доц. Нейкова. По думите ѝ препилите с алкохол трябва да пият много вода. Бирата не е много добро средство за овладяване на махмурлука, тъй като тя също съдържа алкохол, който отново продължава да натоварва черния дроб. Черният дроб е органът, който съдържа глюкоген, необходим за мозъка и за мускулите.
Освен много вода, се препоръчва и зелен, билков или плодов, подсладен с мед, чай. Подходящо е консумирането на мед, тъй като мускулите и мозъкът имат нужда от кислород и от глюкоза, а медът дава най-лесно усвоимите захари. Всички други сладки храни водят до допълнително затормозяване на организма, тъй като той трябва да разгради рафинираните захари до по-елементарни, които да се усвоят от клетките.
„При махмурлук не е добре да се пие кафе заради неговия диуретичен ефект, засилващ уринирането, което пък отново води до още по-голямо обезводняване“, обясни доц. Нейкова.
Умереното пиене, според международните стандарти, предвижда по едно високоалкохолно питие от 25 мл концентрат на ден за жена и 50 мл. за мъжете.
Още любопитни новини – четете тук.