Бъдни вечер

Всеки има свои собствени традиции за Бъдни вечер, независимо дали става дума за приготвяне на сладкиши за Дядо Коледа или за празненство, което продължава до ранните часове на Коледа. Или пък както е в случая на нашата страна – с постна трапеза, ястия в нечетен брой и бъдник. 

Правим обиколка из земното кълбо, за да ви покажем колко много се различават традициите на Бъдни вечер по света.

САЩ

В Съединените щати поставят бисквити и мляко за Дядо Коледа. В САЩ семействата обичат да поставят лакомства за Дядо Коледа на Бъдни вечер.

Бисквитки за Дядо Коледа
Бисквитки за Дядо Коледа

В повечето църкви се провеждат и служби, които често включват възстановки на Рождество Христово.

Канада

Много канадци отварят подаръците си на Бъдни вечер.

В Канада семействата често отварят подаръците на Бъдни вечер след литургията. Други пък отварят само един и оставят останалите за Коледа.

шампанско

Много канадски французи организират огромно празненство след месата на Бъдни вечер, наречено Réveillon, което продължава до малките часове на коледната сутрин. Според Great British Chefs (Велики британски готвачи) по традиция трапезата се състои от меса, заклани и приготвени месеци преди зимата, а днес към менюто са добавени новоскатски омар и миди.

Великобритания

В Англия Коледа и Боксинг дей са по-важни от Бъдни вечер. Хората често изчакват Бъдни вечер, само за да стигнат до дните след нея. Но както и в много други страни, те също така често посещават църковна служба.

Службата на деветте урока и коледни песни
Службата на деветте урока и коледни песни

В навечерието на Коледа по радиото в цялата страна се излъчва Девет урока и коледни песни, известен също като Фестивалът на деветте урока и коледни песни и Службата на деветте урока и коледни песни – служба на християнското поклонение. Предаването се състои от четене на девет библейски откъса, които се преплитат между съвременни и древни химни.

Испания

В Испания семействата организират огромен празник с близките си. В Испания Бъдни вечер се нарича Noche Buena. Като част от празника много семейства си устройват огромна трапеза, която обикновено е посветена на пуйка, агнешко или морски дарове.

Misa del Gallo
Misa del Gallo

След това католиците в Испания могат да присъстват на литургия или Misa del Gallo, за да отпразнуват раждането на Исус с музика, състояща се от китари, барабани и тамбури.

Франция

Във Франция много семейства приготвят коледната трапеза, наречена Réveillon de Noël, на Бъдни вечер.

Buche de Noël
Buche de Noël

Подобно на френските канадци, повечето семейства във Франция устройват огромно празненство на Бъдни вечер. Традиционната вечеря включва месо като патица или гъска, както и гарнитури като фоа гра и стриди. Трапезата завършва с Buche de Noël – разточена бисквитена торта, украсена така, че да прилича на дърво.

Италия

В Италия Бъдни вечер се празнува с Празника на седемте риби.

Празника на седемте риби
Празника на седемте риби

Огромната вечеря с морски дарове и паста е традиция за италианците на Бъдни вечер и отбелязва бдението преди раждането на бебето Исус в полунощ. Традицията да се сервират седем различни ястия с морски дарове произлиза от римокатолическата практика да се въздържат от месо на Бъдни вечер.

Германия

Много германци ядат картофена салата с колбаси на Бъдни вечер.

Времето между Деня на Свети Мартин на 11 ноември и Бъдни вечер на 24 декември традиционно е време на пост в християнството, затова германските семейства ядат нещо просто.

Бъдни вечер в Германия

През нощта детето Христос, или Christkindl, носи играчки, а не Дядо Коледа.

Китай

Бъдни вечер е един от най-големите дни за пазаруване през годината в Китай. Според China Daily обемът на продажбите в навечерието на Коледа е най-голям за цялата година.

Коледните ябълки в Китай
Коледните ябълки в Китай

Коледните ябълки, опаковани в целофан, са популярен празничен подарък в Китай, което се твърди, че е така, защото думата „ябълка“ звучи подобно на „Бъдни вечер“ на мандарин.

Австралия

Бъдни вечер в Австралия е в разгара на лятото. Докато мнозина си представят Коледа като уютен, снежен празник, австралийците я преживяват в разгара на лятото.

Коледа в Австралия
Коледа в Австралия

Австралийците често имат студени коледни вечери, а в навечерието на Коледа рибните пазари са пълни с хора, които се надяват да се снабдят с морски дарове преди празника. Очевидно торта „Павлова“ също е задължителен коледен десерт.

Мексико

В Мексико децата пресъздават историята на Мария и Йосиф от врата на врата до Бъдни вечер.

posadas
Posadas – пиняти

От 16 декември децата в Мексико обикалят от врата на врата и питат дали има символична „стая в гостилницата“, а на Бъдни вечер са поканени да празнуват. Традицията се нарича posadas и завършва с коледни партита, изпълнени с храна, напитки и пиняти.

Дания

В Дания Коледа се празнува на 24 декември.

Aдвентен венец
Aдвентен венец

В Дания хората напълно отхвърлят това, което смятаме за Бъдни вечер, и празнуват Коледа на 24 декември. Денят е изпълнен с приготовления на храна и пазаруване на подаръци. Датчаните също така отброяват времето до Коледа с помощта на адвентни венци. Венците са с четири свещи, като всяка година се запалва по една свещ.

Швеция

Бъдни вечер в Швеция е и основният ден, в който се празнува Коледа.

julbord
Julbord

Бъдни вечер се нарича Julafton на шведски. Традиционната вечеря на Бъдни вечер, наречена julbord, обикновено включва шведска шведска маса с шунка, свинско месо или риба и разнообразни десерти. Сред храните на шведската коледна трапеза може да откриете и лусекатери – популярни шведски кифлички с шафран.

Норвегия

В Норвегия семействата запалват по една свещ всяка вечер, като се започне от Бъдни вечер и се стигне до Нова година.

Норвежците палят свещи от Бъдни вечер до Нова година
Норвежците палят свещи от Бъдни вечер до Нова година

Норвежците също така често си разменят подаръци на Бъдни вечер. Подаръците се носят от Дядо Коледа или от малки гномове, наречени Нисе – фолклорни герои, исторически отговорни за просперитета на стопанството и семейството, които започват да се смятат за носители на коледни подаръци в средата на XIX в.

Исландия

В Исландия има традиция, наречена Yule Book Flood, при която подарявате на близките си книги, за да ги прочетат на Бъдни вечер.

Yule Book Flood
Yule Book Flood

Исландската традиция за размяна на книги на Бъдни вечер, след което се прекарва вечерта в четенето им, носи читателско вдъхновение на света. Празничният сезон започва с доставката на Bokatidindi, която представлява каталог на всяка една книга, издадена в Исландия. Традицията започва по време на Втората световна война. Хартията е била една от малкото стоки, които не са били подложени на дажби, и исландците са можели да се отдадат на любовта си към книгите (и на подаряването им), тъй като те не са били дефицитни.

Части от публикацията са вдъхновени от „Insider“, преводът е на ДЕБАТИ.БГ.

Още любопитни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук