Министър-председателят Кирил Петков беше на посещение в Брюксел днес. Това бе първото работно посещение в чужбина на новия български премиер.
В белгийската столица той се срещна с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, както и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и със заместник-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис. Премиерът Петков представи основните приоритети в работата на новото българско правителство.
Сред акцентите в разговорите с европейските лидери бяха ситуацията в енергийния сектор и нарастващите цени на енергоресурсите, плана за възстановяване, ускоряването на ваксинацията срещу COVID 19, борбата с корупцията и процеса на разширяване на ЕС с държавите от Западните Балкани.
България получи висока оценка за приноса си в НАТО
„Важно е да има синергия между гражданската и военната инфраструктура.“ Това заяви българският министър-председател Кирил Петков след срещата си с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Високо се оценява и фактът, че България препотвърди ангажимента си да продължи увеличаването на разходите за отбрана.
Българският премиер подчерта, че страната ни ще продължи модернизацията на въоръжените си сили и адаптирането им към стандартите на НАТО, като амбицията ни е до 2024 година да увеличим разходите си за отбрана до 2% от БВП, включително чрез инвестиции в гражданска инфраструктура с двойно предназначение. Принос за това могат да имат проекти като бъдещ нов мост на Дунав край Русе.
България е получила изключително висока оценка за усилията и приноса си за стабилността в региона на Западните Балкани. Столтенберг каза, че страната ни е важен съюзник, с особено значение за сигурността в Черноморския регион, включително в контекста на ситуацията в и около Украйна. Премиерът Кирил Петков обяви, че позицията на България за Украйна е изцяло в тон с тази на страните-членки на НАТО и ЕС.
„Единството и солидарността в НАТО са изключително важни и България, като част от Алианса, ще продължи да укрепва своята сигурност, като неразделна част от колективната отбрана“, допълни Петков.
Столтенберг заяви, че очаква работата си с премиера с нетърпение, а той от своя страна покани генералния секретар на Алианса в България.
Българският интерес за РСМ трябва да е защитен и надграден
На брифинг в рамките на посещението си в Брюксел премиерът Кирил Петков каза, че отношенията ни с РС Македония трябва да се надграждат в икономически план, без да се отказваме от националния си интерес:
„Това, което казахме ясно, е точно това, което сме написали в коалиционното споразумение. Трябва да надградим позицията ни с тези работни групи, които трябва да се случат, но те да не са политически акт. Те реално трябва да си свършат работата. Какво означава това? Означава да говорим за инфраструктура, която наистина да се случи. Влаковата връзка между София и Скопие – не да бъде политическа тема, а да бъде реалност с планове, с бюджети, с дата на изпълнение. Хубаво е да видим българските бизнеси на македонския пазар, и обратното. Хората имат реален интерес от добросъседството и те го осъзнават“, каза Петков в Брюксел.
Той заяви, че иска да се срещне с новия министър-председател в РСМ още след стъпването му длъжност.
„Не може денят, в който се заклехме, да бъде денят за вдигане на цените“
„Наложеният мораториум върху електроенергията, топлинната енергия и ВиК услугите дава възможност на правителството да влезе и за три месеца да направи пълен анализ. Аз още не знам например какво се случва с азерския газ, защо той не е в калкулацията на цените на парното. Най-лесно винаги е било – дайте домакинствата да плащат. Точно за това трябва да направим анализ.“
Това заяви министър-председателят Кирил Петков пред българските журналисти в Брюксел.
„В края на март със сигурно ще има ревизия на цените, но не можем без анализ само, защото така някой е препоръчал софиянци да плащат 30% повече за парно, а цяла България – 11% повече“, добави Петков и видя политически умисъл предложението за увеличение на цените от страна на КЕВР, след като новият кабинет встъпи в длъжност.
„Не може денят, в който се заклехме, да бъде денят за вдигане на цените. Това ми изглежда като политическо движение, което не е конструктивно за българските домакинства“, коментира Петков.
Той бе категоричен, че риск от режим на тока няма да има.
Петков коментира и разговорите, които е имал с Урсула фон дер Лайен.
„ЕК възлага на нас много големи надежди да свършим много бързо работата по Плана за възстановяване и развитие. Нашата задача да премахнем корупцията в България, която е една от големите спирки за плана, е по-амбициозна отколкото дори те биха се надявали. Както казахме, Планът за възстановяване е 10% и ние трябва да спрем корупцията не само за тези 10%, а за целите 100%. Мисля, че Урсула фон дер Лайн хареса твърдата ни позиция, насърчи ни“, заяви Петков.
Той съобщи, че правителството ще внесе плана отново и добави, че ще се направят поправки относно енергийната система.
Диалог с антиваксърите и информиране на обществото
Максимално бърза ваксинация или следваща COVID вълна в средата на януари, предизвикана от новия вариант Омикрон. Такива варианти очерта пред България премиерът.
„Научих, че вълната от Омикрон ще дойде по-рано, може би в средата на януари. Днес или в понеделник и министърът на образованието ще подпише заповед за администрация без COVID“ заяви министър-председателят Кирил Петков.
Той беше категоричен, че обществото трябва да бъде добре информирано за ваксинацията, както и че ваксинирането на населението трябва да стане максимално бързо.
„Ще направим работни групи с лекари, които не са вирусолози. Ще приложим метода с поставяне на преден план на човек, на който хората вярват„, стана ясно от думите на Петков, който изрази надежда, че проф. Радка Аргирова ще помогне много в процеса по информиране на обществото.
Петков подчерта, че няма да бъде налагано задължително или насилствено ваксиниране, но по думите му не е нормално сайтове, зад които не стоят специалисти, да са основна точка за информиране на обществото. Премиерът поиска и диалог с антиваксърите.
Петков потвърди пред Шарл Мишел стремежа ни към Шенгенското пространство
Министър-председателят Кирил Петков проведе срещи и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и със заместник-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис в рамките на първото си работно посещение в Брюксел.
Високите цени на енергоресурсите бяха във фокуса на срещата на българския министър-председател с председателя на Европейския съвет. Премиерът Кирил Петков и председателят Шарл Мишел се обединиха около мнението, че е необходим общ координиран европейски подход с цел овладяване на тази извънредна ситуация. В хода на разговора българският министър председател потвърди стремежа на страната ни да се присъедини към Шенгенското пространство.
По време на срещата си със заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис премиерът Кирил Петков обсъди Националния план за възстановяване и устойчивост, както и проблема с високата инфлация.
В делегацията на министър-председателя в Брюксел взеха участие заместник министър-председателят по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев, министърът на външните работи Теодора Генчовска, началникът на кабинета на министър-председателя и говорител на Министерския съвет Лена Бориславова, както и постоянните представители на Република България на ЕС и НАТО.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини