дата за избори

Хиляди българи може да не гласуват на парламентарните избори догодина, ако по време на вота са поставени под карантина и не се намери спешно решение на казуса как да стигнат до урните в създалата се ситуация. Това заяви за ДЕБАТИ.БГ бившият член и говорител на Централната избирателна комисия Цветозар Томов.

„Не можем да лишим 150 000 български граждани от правото им да гласуват, защото така е решил министърът на здравеопазването“, категоричен е Томов.

По думите му има три варианта за решаване на казуса с гласуването на хората, които ще бъдат под карантина по време на предстоящите парламентарни избори.

Към момента това са 150 000 души, но колко ще бъдат по време на парламентарните избори никой не може да каже, допълни Томов. Той обаче е категоричен, че ако не се намери решение на казуса ще се опорочат изборите и ще се наруши Конституцията, която дава право на всеки пълнолетен български гражданин да гласува.

Според Томов първите два варианта са свързани с промяна на Изборния кодекс.

„Това, което се наблюдава в повечето страни, които произведоха избори по време на пандемията решението е да бъде чрез възможност за дистанционно гласуване, най-вече по пощата, каквото нашето законодателство в момента не допуска. Единият начин да се реши този проблем е депутатите се замислят над него и да приемат разумни изменения в Изборния кодекс, като за мен най-разумното изменение  е да има поне ограничено право за дистанционно гласуване по пощата за хората, които са карантинирани и за хората, които живеят извън страната. Това са двете групи, на които ще им бъде изключително трудно да реализират конституционните си избирателни права. Другият възможен изход е да има втора възможна дата за гласуване за хората, които към датата на вота са под карантина. Тъй като карантината продължава две седмици, това означава да има втора дата след поне две седмици. Това е използван по света способ да се реши въпроса с гласуването на тези хора. Ако не се намери решение на този въпрос ще се опорочат изборите, защото към момента става въпрос за 150 000 души, а колко ще бъдат, когато бъде насрочена датата на изборите в момента никой не знае.“

Извън тези две възможности, които зависят от законодателя ЦИК има изключително трудната задача да организира така изборите, че да не лишава тези хора от правото им да гласуват, допълни Томов. Според него все пак има вариант и да се проведат изборите, без промяна в закона.

„Една от възможностите е да бъдат отделени потоците на гласуване- хората, които са карантинирани и са физически здрави, не могат да бъдат обхванати с подвижни избирателни секции, но те трябва да гласуват в друго помещение, за да нямат контакт с останалите, както го правят в болниците към момента. Това е донякъде решаване на проблема с оглед на опазване на здравето на гласуващите. Само, че тук стои въпросът по какъв начин ще работят тогава секционните избирателни комисии, който е друг проблем, който тепърва предстои да бъде обсъждат. Аз се опасявам, че този път много трудно ще се наберат желаещи за участие в секционните избирателни комисии.“

 Другият вариант е разделяне на потоците времево.

„Тук може би юристите пак ще кажат, че това ще наруши Изборния кодекс, но ще повторя, че ако не дадем възможност на тези хора да гласуват ще нарушим Конституцията, която има пряко действие. Така, че другият начин е да има определени часове за гласуване на карантинираните лица, може би най-добре в края на деня, след  като останалите хора са гласували. Но пак не трябва да се допуска смесване на потоците, това би било див балкански абсурд.“

Цялото интервю с Цветозар Томов четете по-късно на ДЕБАТИ.БГ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук