Макар че все по-голям брой хора по света получават достъп до интернет това не допринася за по-доброто качество на виртуалните ни преживявания. Експертите изразяват загрижеността си за онлайн средата, в която социалните медии и дезинформацията оказват влияние върху ежедневието ни. Думите са част от коментар, публикуван в петък на уебсайта на China Radio International(CRI) , част от държавната China Media Group (CMG).
Статията призова международната общност заедно да разработи общи, прозрачни, справедливи и не на последния място – разбираеми концепции за уреждане на отношенията в интернет.
Петата световна интернет конференция приключи в град Вужен, известен като „Венеция на Китай“. Темата й „Създаване на цифров свят върху доверие и колективно управление – път към споделено бъдеще в киберпространството“ е сред важните проблеми пред цифровата ера.
Седмица преди конференцията на хиляди километри разстояние, в нюйоркския квартал Манхатън се появи вестникарски щанд, който привлече вниманието на минувачите. Предлаганите издания имитираха челата и главите водещите вестници и списания. Заглавията им обаче бяха различни и наподобяваха силно въздействащите заглавия в интернет, които много потребители споделят в социалните медии. Фалшивата будка за вестници беше инсталирана от Columbia Journalism Review, за да се привлече вниманието към дезинформацията онлайн.
До края на юни повече от четири милиарда душиили 55% от населението на света, имат достъп до интернет. Широко отвореният интернет промени начина, по който общуваме, мислим и определяме нашите ценности. Ако онлайн преобладаваше законното съдържание, получено чрез спазване на етичните норми и уважение към личната неприкосновеност на хората, нямаше да имаме проблеми. Но истината е, че най-бързо в интернет пътуват неверните, шокиращи и песимистични новини. Поради тази причина не можем да се преструваме, че информацията, споделена онлайн, не е важна.
Изобретателят на World Wide Web, британският компютърен учен Тим Бърнърс-Лий, разбира дълбоко този феномен. През 1989, той създава Mesh (в превод от англ. „мрежата“, бел. ред), който по-късно преименува на World Wide Web. Тъй като светът се подготвя да отпразнува 30-ия рожден ден на интернет, неговият водещ изобретател изрази разочарованието си от начина, по който се използва за злоупотреба с личната неприкосновеност и разпространение на омраза. „Ако сложите капка любов в Twitter, той ще се разпадне, но ако добавите капка омраза, бъдете уверени, че ще се разпространи много бързо“, каза Бърнърс-Лий. Според него хората „загубиха усещането за своето индивидуално значение“, а „оптимизмът се срина“.
Погледът на Бърнърс-Лий към Twitter е потвърден от проучване, проведено от Технологичния институт в Масачузетс. То установи, че фалшивите новинарски предавания имат 70% по-голяма вероятност да бъдат повторно пренасочени от истинските истории. Достатъчно е да погледнем често споделяните туитове, които на интернет жаргон се наричат „каскадите“ на Twitter – лъжите се разпространяват около 20 пъти по-бързо от фактите. Една истинска история достига до публика от 1500 души, шест пъти по-дълго бавно от измислицата.
Освен съдържанието, друг източник на загриженост, е как интернет компаниите печелят парите си, особено големите играчи, чиито приходи често идват от събирането и продажбата на огромни количества лични данни. Саморегулацията сред тези играчи никога няма да работи, убеден е Тейлър Оуен, асистент по дигитални медии и глобални въпроси в университета в Британска Колумбия. По същата причина саморегулирането не сработи и за големите американски финансови компании, което в крайна сметка доведе до почти пълния срив на световната финансова система през 2008 г.
Като се има предвид тази реалност, международната общност трябва да положи услилия, за да разработи общоприети концепции за управлението на интернет, които са прозрачни, справедливи и достъпни.
Един от пионерите на компютърните науки, гръцкият учен Михалис Дертузос, който вече не е сред нас, беше дал ценна препоръка: „Преди 300 години направихме голяма грешка, когато разделихме технологиите и хуманизма. Време е да ги съберем отново“. Сега е моментът да разработим съвместно правила за нашия споделен цифров свят въз основа на взаимно уважение, равенство и толерантност.