Израел, Ивицата Газа
Снимката е архивна.

Израел и палестинските бойци в ивицата Газа си размениха огън в събота в най-тежкия случай на трансгранично насилие след 11-дневната война между Израел и „Хамас“ миналата година.

При израелските въздушни удари бяха убити 11 души, включително висш командир от палестинския „Ислямски джихад“ – подкрепяна от Иран бойна групировка, който беше убит при целенасочена атака.

Това се случи след ареста тази седмица на друг висш лидер на „Ислямски джихад“ на Западния бряг в рамките на продължилата вече няколко месеца израелска операция за издирване на палестинци, заподозрени в нападения.

Бойците са изстреляли десетки ракети по израелски градове и селища, нарушавайки живота на десетки хиляди хора.

Ето как протича последната вълна от насилие:

В сянката на „Хамас“

„Ислямски джихад“ е по-малката от двете основни палестински бойни групировки в ивицата Газа и е значително по-многобройна от управляващата групировка „Хамас“. Тя обаче се ползва с пряка финансова и военна подкрепа от Иран и се превърна в движеща сила в ракетни атаки и други конфронтации с Израел.

„Хамас“, която през 2007 г. пое контрола над Газа от международно признатата Палестинска автономия, често е ограничена в способността си да действа, тъй като носи отговорност за управлението на ежедневните дела на бедната територия. „Ислямски джихад“ няма такива задължения и се превърна в по-войнствената фракция, която понякога дори подкопава властта на „Хамас“.

Групата е основана през 1981 г. с цел създаване на ислямска палестинска държава на Западния бряг, в Газа и на цялата територия на днешен Израел. Тя е определена като терористична организация от Държавния департамент на САЩ, Европейския съюз и други правителства. Подобно на „Хамас“, „Ислямски джихад“ се заклева да унищожи Израел.

Иранската връзка

Заклетият враг на Израел – Иран, помага на „Ислямски джихад“ с обучение, опит и пари, но повечето от оръжията на групировката са местно производство. През последните години тя развива арсенал, равен на този на „Хамас“, с ракети с по-дълъг обсег, способни да поразяват централната част на Израел, включително Тел Авив. В петък в предградията на юг от Тел Авив се включиха сирени за въздушно нападение, въпреки че изглежда, че не е имало ракети.

Въпреки че базата на „Ислямски джихад“ е в Газа, тя има ръководство и в Бейрут и Дамаск, където поддържа тесни връзки с ирански служители.

Зияд ал-Нахала, главният лидер на групировката, беше в Техеран на среща с ирански служители, когато Израел започна операцията си в Газа в петък.

Командирите като цел

Това не е първият случай, в който Израел убива лидери на „Ислямски джихад“ в Газа. Убитият в петък командир, Тайсир ал-Джабари, замени Баха Абу ал-Ата, който беше убит от Израел при удар през 2019 г. Смъртта му беше първото високопоставено убийство на деятел на „Ислямски джихад“ от Израел след войната в ивицата Газа през 2014 г.

50-годишният Ал-Джабари беше член на „военния съвет“ на „Ислямски джихад“ – органът за вземане на решения на групировката в Газа. По време на войната през 2021 г. той е отговарял за бойните действия на Ислямски джихад в град Газа и северната част на ивицата Газа. Израел заяви, че той се е подготвял да извърши атака с противотанкова ракета срещу Израел.

Смъртта му дойде на фона на ареста от Израел на високопоставен командир на „Ислямски джихад“ на Западния бряг по-рано тази седмица. 62-годишният Басам ал-Саади е висш служител на „Ислямски джихад“ в северната част на Западния бряг. Според израелски медии Ал-Саади е работил за задълбочаване на обхвата на групировката в Западния бряг и за разширяване на нейните възможности.

За това, че е бил активен член на „Ислямски джихад“, Ал-Саади е прекарал общо 15 години в няколко израелски затвора. През 2002 г. Израел убива двама от синовете му, които също са били бойци на „Ислямски джихад“, при отделни инциденти, а през същата година разрушава дома му по време на ожесточена битка в град Дженин на Западния бряг.

„Щом ударите командирите, това веднага ще се отрази на цялата организация“, казва Цвика Хаймович, бивш ръководител на силите за противовъздушна отбрана на израелската армия.

„Това веднага ще създаде голяма бъркотия в Джихада“.

Деликатен баланс

Откакто завзема властта през 2007 г., „Хамас“ води четири войни с Израел, често с подкрепата на бойци от „Ислямски джихад“. С изключение на едно избухване по-рано тази година, границата до голяма степен е спокойна след 11-дневната война от миналата година и изглежда, че „Хамас“ остава встрани от сегашния пожар, което може да попречи той да прерасне в тотална война.

Бойците на „Ислямски джихад“ предизвикват „Хамас“, като изстрелват ракети, често без да поемат отговорност, за да повишат популярността си сред палестинците, докато „Хамас“ поддържа прекратяването на огъня. Израел смята, че „Хамас“ носи отговорност за всички ракетни обстрели, идващи от Газа.

„Хамас“ трябва да се движи по тънка линия между това да ограничи огъня на „Ислямски джихад“ към Израел и да избегне гнева на палестинците, ако предприеме мерки срещу групировката. Както и при предишните избухвания, „Хамас“ ще има последната дума за това колко дълго – и колко жестоко – ще продължи този кръг от боеве.

Временен лидер

Сегашните боеве се водят в момент, когато Израел е затънал в продължителна политическа криза, която кара избирателите да отидат до урните за пети път в рамките на по-малко от четири години през есента.

Служебният лидер Яир Лапид пое властта по-рано това лято, след като идеологически разнородното правителство, за чието формиране той помогна, се разпадна, което предизвика новите избори.

Лапид, центрист, бивш телевизионен водещ и писател, няма опит в областта на сигурността, който много израелци смятат за важен за своя лидер. Политическата му съдба може да зависи от сегашните боеве – или да получи тласък, ако успее да се представи като способен лидер, или да понесе удар от продължителната операция, докато израелците се опитват да се насладят на последните седмици от лятото.

Лапид се надява в предстоящия вот да изпревари бившия министър-председател Бенямин Нетаняху, ястреб в областта на сигурността, който е подсъдим по обвинения в корупция.

Текстът е публикуван в „Асошиейтед Прес“, заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук