Министерството на финансите днес публикува проекта си за актуализация на бюджет 2022. Законопроектът предвижда спешен пакет от антикризисни мерки, насочени към намаляване на негативните последствия от нарастващите цени на горивата и енергията, съответно нарастващия инфлационен натиск върху най-засегнатите групи от обществото и бизнеса. От Министерството посочват, че целта е да се подкрепят българските граждани и бизнеса в условията на безпрецедентна криза, породена от военните действия в Украйна и да се смекчат сътресенията, предизвикани от високите цени на енергоносителите и суровините за уязвимите групи от обществото и за икономиката на България.
Предвидени са различни по характер инструменти и механизми на подкрепа:
Осъвременяване на пенсиите от юли 2022 г. и на нов механизъм за изчисляване от октомври 2022 година
От законопроекта става ясно, че всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., се осъвременяват считано от 1 юли 2022 г. с 10 на сто. Изплащаните към 30 юни допълнителни суми (т.нар. „COVID-19 добавки“ от 60 лв.) и индивидуални компенсаторни суми се включват в размера на получаваната лична пенсия за трудова дейност след прилагане на осъвременяването с 10 на сто.
Същевременно минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 370 лв. на 467 лв., а максималният размер на получаваните една или повече пенсии се увеличава от 1 500 лв. на 2 000 лв. от юли 2022 г., а от началото на октомври 2022 г. допълнително на 3 400 лева.
Размерът на социалната пенсия за старост и обвързаните с нея размери на пенсиите, несвързани с трудова дейност, както и добавки, се увеличава от 170 лв. на 247 лв. (45,3 на сто) от 1 юли 2022 година. Очаква се средната пенсия на един пенсионер през юли 2022 г. да достигне 666 лв., което е ръст от 23,2% спрямо юни 2022 г. (без допълнителните суми) или с 9,4 % с включване на допълнителните суми.
Отстъпка за гориво
Кмпенсиране на крайните потребители на горива с 0.25 лв./литър при зареждане на бензин и дизел, пропан-бутан и метан за собствени нужди. Програмата ще бъде в сила от 1 юли до 31 декември.
Увеличаване размера на данъчните облекчения за деца
Увеличението е от 4 500 лв. на 6 000 лв. годишно. При деца с увреждане данъчното облекчение се увеличава от 9 000 лв. на 12 000 лв. годишно. Въвежда се и възможност за авансово ползване (тримесечно) за 2022 г. на двете данъчни облекчения.
Селско стопанство
Подкрепа на уязвимите сектори в селското стопанство във връзка с разходите за подкрепа по Временната рамка за мерки за държавна помощ при подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна и по линия на съществуващите държавни помощи за хуманно отношение към животните.
Освобождаване от акциз на електрическата енергия, втечнения нефтен газ и природния газ
Мярката има за цел да подпомогне бизнеса и гражданите, потребители на електрическа енергия, втечнения нефтен газ и природен газ във връзка с неочаквания значителен скок на цените на енергийните продукти, породен от нарасналото търсене в европейски и световен мащаб.
Намалена ставка на ДДС в размер на 9 % за доставки на централно отопление
Мярката е в отговор на високите цени на енергията за домакинствата и предприятията.
Нулева ставка на ДДС за доставка на хляб от 01.07.2022 г.
МФ очаква смекчаване на въздействието на високите цени на хляба върху домакинствата, по-специално върху най-уязвимите.
Намаляване на размера на законната лихва
Размерът се намалява т ОЛП+10 на сто на ОЛП+8 на сто. С предложената мярка се цели да бъдат подпомогнати и насърчени да заплатят съответните задължения лицата, които заплащат законна лихва по просрочени парични задължения.
Увеличаване на акциза на цигарите
Това включва цигари, тютюн за пушене, пури и пурети, нагреваеми тютюневи изделия и наргилета, както и въвеждане на акцизна ставка за течностите в електронните цигари. Освен това се въвежда и 4-годишен акцизен календар за увеличаване на акциза върху всички продуктови категории тютюневи изделия ще осигури прозрачност на процеса, предвидимост за бизнеса и стабилност за потребителите.