корупция

Правната комисия в Народното събрание ще обсъди президентското вето върху Антикорупционния закон.

В дневния ред на заседанието на комисията предвижда да бъдат обсъдени мотивите на президента.

Припомняме, че държавният глава Румен Радев наложи вето върху Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, приет от НС на 20 декември 2017 г.

Президентът оспорва закона по принцип и в неговата цялост.

Според Радев противодействието на корупцията не може да се ограничи само до мерките, предвидени в приетия закон.

Тези мерки, макар и необходими, не са достатъчни за ефективното противодействие на корупцията, каквито са очакванията на обществото.

В мотивите е посочено същественото несъответствие на закона с поставената в него цел – ефективно противодействие на корупцията, както и отклонения от основни начала на Конституцията и международни договори, по които България е страна.

„Корупцията е негативно явление с многостранни измерения и чрез нея се овладяват основни лостове на държавното управление от частни икономически интереси, които оказват въздействие върху процесите на вземане на решения в своя полза чрез незаконни и често скрити форми на натиск или влияние. Корупцията ограничава основните права и свободи на гражданите, ерозира доверието в държавата, затруднява икономическото развитие и инвестициите и краде от благосъстоянието на нацията”, пише в съобщението от президентството.

Депутатите гласуваха на второ четене закона за противодействие на корупцията по високите етажи на властта в последните работни на парламента за 2017-та.

Веднага след това Радев се закани, че ще наложи вето не само заради решението на народните представители шефът на новия Антикорупционен орган да се избира от Народното събрание.

„Инструментите, с които ще борим корупцията по този закон, са неефективни. Той не удря и по корумпиращите, те пак ще захранват корупция“, реагира веднага след приемането на закона Румен Радев.

Той каза също, че в сегашния си вид „законът може да е използван и като бухалка за разправяне с неудобните“.

„Нямам за самоцел аз да назначавам ръководството на този орган. Настоявах и продължавам да настоявам е да има баланс на властите при назначаването. Как се назначават „големите трима“ в правосъдната система? Как се назначават ръководителите на други важни органи? Има баланс на властите, много ясно разписан. Тук няма никакъв баланс“, каза още президентът.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук