Начало Анализи Какви са правните механизми за защита срещу спрения газ?

Какви са правните механизми за защита срещу спрения газ?

газ, Путин

Ден след като Русия без предупреждение и буферен период спря газа към България и към Полша, въпросът какви са правните механизми за защита става още по-актуални. Отговорите обобщава Lex.bg.

„Газпром“ излиза с много прост аргумент – има форсмажор от страна на руската държава, която ги задължава да приемат плащане само в рубли. Е, българската държава не трябва да показва, че е беззащитна, а да създаде форсмажор за „Булгартрансгаз“ и да заяви, че в момента, в който спре газът за България, ще спре и доставката на газ по Турски поток. Ама щели Сърбия, Унгария и Русия да са недоволни. Естествено, ако всички бяха доволни – нямаше да има ефект от спирането на газа.

Вторият алтернативен форсмажор, който държавата може да предприеме, е да начисли допълнителни такси за пренос на газ по Турски поток, които изцяло да компенсират по-скъпия газ, който България ще се опита да си достави вместо руския газ. Това, че има сключен договор и транзитните такси са предплатени, не е пречка държавите да се намесват в създалата се ситуация на военни действия. Поначало всички санкции препятстват или променят изпълнението на някакви договори.В никакъв случай не трябва да се взема газ за България от количествата, които са предназначени за Сърбия и Унгария – това е чужда собственост на компании от държави, различни от Русия.

Друг е въпросът, че авторитетните международни арбитражи третират държавните фирми и държавата-собственик като едно цяло. Поради това евентуални арбитражни дела биха били загубени от „Газпром“. А екзекватурата и изпълнението срещу „Газпром“ може да се насочи в други държави. Естествено, същото се отнася и за „Булгартрансгаз“, с тази съществена разлика, че тази българска фирма няма съществена собственост извън България.Европейската комисия заяви, че финансовите операции по обмен и плащане с рубли към „Газпром“ са в нарушение на наложените от ЕС санкции.

Но вече изтече информация, че Гърция е започнала плащане в рубли. Ако ЕС не осигури отказа на всички държави от съюза да плащат с рубли, тогава и България, като най-бедната държава в ЕС, също следва да се насочи към плащане на газа в рубли. Както се казва – не е необходимо да сме по-големи светци от папата. Това не пречи държавата да наложи допълнителни такси за преноса на газ по Турски поток. Да използваме силните инструменти, които са на наше разположение.

При спиране на доставките на газ би следвало да поискаме временно България да не плаща квоти за използването на въглища в ТЕЦ-овете. Временно парите за квоти може да се ползват за компенсиране на увеличените разходи за газ. Освен това след няколко месеца електроенергията от държавните ТЕЦ може да се достави на приемлива цена към фирмите, които използват газа не като суровина, а само като енергоносител, за да имат тези фирми интерес бързо да се пренастроят към използване на ток вместо газ.

Всички тези неща като мерки и детайли би следвало вече да са разработени и разписани и да остава само да се осъществят. Дано бъдем изненадани и с други овреме взети мерки за доставка на неруски газ на поносими цени.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук