Легендарната обилна сутрешна закуска във Великобритания, е идеална метафора как Брекзит ще напрaви живота на Острова по-скъп.
Повод за този размисъл ни дадоха двама политици от Обединеното кралство – първият министър на Шотландия Никола Стръджън и лидера на Лейбъристие Джереми Корбин, които неотдавна направиха лапсус и вместо „Брекзит“ казаха „закуска“ (англ. breakfast). Двете думи звучат доста близко на английски– Брекзит – „брекфаст“.
Фонетичната аналогия е едно на ръка. Другата прилика е символикатa: Брекзит е това, което англичаните ща получат, подобно на националната закуска – горещо и сервирано на табла.
Наскоро KPMG направиха проучване, според което цената на изпържената класическата закуска, с да речем бекон, наденички, портокалов сок, печен боб и гъби, скача с цели 13 процента.
Митническите такси ще вдигнат много от продуктите, включени в закуската, ако Великобритания напусне ЕС без търговско или преходно споразумение и се придържа към разпоредбите на Световната търговска организация (СТО).
Малко над година след като британците гласуваха да напуснат Блока, министър-председателят Тереза Мей повтаря мантрата, че „Брекзит означава Брекзит“, но не е дала особена визия как ще се уредят отношенията между Великобритания и Европа. До края на март 2019-та тя трябва да договори сделка с европейските лидери, а преговорите сякаш все повече боксуват.
Мишел Барние, главният преговарящ от страна на ЕС, предупреди миналата седмица, че търговско споразумение „без последствия“ е мираж.
Портокаловият сок и зехтина, които Великобритания внася от Испания и Италия, ще понесат най-голямото ценово увеличение – съответно с около 34 и 30 процента, прогнозират анализаторите на KPMG.
С или без сделка, домакинствата и играчите на борсата вече се оплакват от слабия паунд, в резултат на подготовката за Брекзит, който покачи цените на всички вносни стоки – от облекла до компютри. Икономическият ръст се забавя, а ръстът на заплатите не може да изпревари инфлацията.