Илoн Мъск
На снимката: Илoн Мъск

След продължилата месеци наред борба за това дали Илон Мъск ще стане новият собственик на Twitter, изглежда, че мрежата навлиза в нова ера със съобщенията за напускането на няколко висши ръководители.

Преди крайния срок, който изтече в петък, за да може главният изпълнителен директор на Tesla да завърши сделката си за закупуване на компанията за социални медии на стойност 44 млрд. долара, беше съобщено, че главният изпълнителен директор на Twitter Парадж Агравал, главния финансов директор Нед Сегал и директорката но правните въпроси и политиката на компанията Виджая Гаде са били освободени.

След като Мъск застана начело на Twitter, сега въпросът е какво планира да направи с платформата на социалната медия през следващите седмици и месеци.

Милиардерът не е скрит за амбициите си, въпреки че е ограничен откъм подробности за това как планира да ги осъществи. Ето някои от нещата, които можем да очакваме сега.

Адресиране на проблемите, свързани със свободата на словото

Един от най-спорните въпроси около сделката за Twitter, още когато най-богатият човек в света първоначално прояви интерес към закупуването му, бяха опасенията на Мъск относно свободата на словото. Той е самопровъзгласил се за „абсолютист на свободата на словото“, който изрази загриженост относно омаловажаването на определени публикации в платформата чрез нейните алгоритми, които подбират това, което потребителят вижда. В интервю, преди да се съгласи да купи бизнеса, той изрази загриженост относно „мистериозното повишаване и понижаване на туитове, без да има представа за това какво се случва“. Той предложи алгоритъм с отворен код да реши този проблем.

В края на септември, когато Twitter заведе дело срещу Мъск в съда в Делауеър заради опитите му да се откаже от сделката, бяха оповестени множество текстове, които свидетелстват за неговите опасения. През април, след като стана ясно, че е придобил дял в компанията, водещият на подкаст Джо Роган попита главния изпълнителен директор на Tesla дали ще „освободи Twitter от цензурата“. Мъск отговори: „Ще дам съвет, който те могат да изберат да следват, а могат и да не следват“.

Матиас Дьопфнер, главен изпълнителен директор на медийната група Axel Springer, в която влиза Politico, призова Мъск да направи Twitter „свободен от цензура“ и да създаде „пазар за алгоритми“, така че „ако сте снежинка и не искате съдържание, което ви обижда, да изберете друг алгоритъм“.

В друг текст се препоръчва наемането на „човек като Блейк Мастърс“ – препратка към подкрепяния от Тръмп кандидат за Сената в Аризона – като „вицепрезидент по правоприлагането“.

В бележка до рекламодателите в четвъртък Мъск заяви, че е придобил Twitter, защото смята, че за „бъдещето на цивилизацията е важно да има общ цифров градски площад, където да се обсъждат по здравословен начин широк кръг от убеждения“. Въпреки това той призна, че платформата не може да се превърне в „ужасно място със свободен достъп за всички“. „Освен че трябва да се придържаме към законите на страната, нашата платформа трябва да бъде топла и гостоприемна за всички“, пише той.

Мъск също така заяви, че е против цензурата, „която излиза далеч извън рамките на закона“, но законодателството се променя в Обединеното кралство със закона за онлайн безопасност (въпреки че неговите разпоредби за свободата на словото сега може да бъдат коригирани) и в Европейския съюз със закона за цифровите услуги.

Възстановяване на Доналд Тръмп

Следствие от позицията на Мъск за свободата на словото е, че хората, на които е забранено да ползват платформата, могат да получат обратно профилите си. Бившият президент на САЩ беше отстранен през януари 2021 г. след бунтовете в Капитолия и Мъск заяви, че ще отмени това. Запитан през май за Тръмп, той каза: „Бих отменил постоянната забрана“, като добави, че Twitter е „ляво ориентиран“.

Сред другите фигури, на които е забранен достъпът до Twitter, са американският теоретик на конспирацията Алекс Джоунс, а в Обединеното кралство – десният коментатор Кейти Хопкинс.

Намаляване на разходите

Финансирането на придобиването от страна на Мъск включва 13 млрд. долара банков дълг, който ще бъде включен в баланса на Twitter. Този дълг ще трябва да бъде изплатен, а в последните си резултати Twitter генерира отрицателен свободен паричен поток (изразходва повече парични средства за управление на бизнеса, отколкото получава) в размер на близо 124 млн. долара. Twitter ще трябва да се справи по-добре от това във финансово отношение, а Мъск смята, че трябва да се намалят разходите.

Според документи, с които се е запознал Washington Post, Мъск е заявил на инвеститорите, които се интересуват от финансиране на придобиването на компанията, че планира да съкрати 75% от работната сила. Но според докладите главният изпълнителен директор на Tesla е казал на служителите на Twitter при първото си посещение в компанията на 5 октомври, че не планира да съкращава толкова много работници. Въпреки това се очаква той все пак да направи някои съкращения. В Twitter работят 7500 души.

През юни той заяви пред служителите на Twitter, че компанията „трябва да се оздрави“ финансово и да намали разходите си. „В момента разходите надвишават приходите“, съобщи Мъск и добави: „Това не е добра ситуация.“

Туитър като „приложение за всичко“

На 4 октомври Мъск написа в Туитър до своите над 100 милиона последователи, че закупуването на социалната мвржа е „ускорител за създаването на X, приложението за всичко“.

Той не даде повече подробности, освен че поглъщането на Twitter ще ускори X с до пет години. Между другото, X е името на корпоративните средства, които Мъск използва, за да купи Twitter.

Това „приложение за всичко“ обаче изглежда е вдъхновено от Китай. На среща със служители на Twitter през юни Мъск заяви, че платформата трябва да прилича повече на китайското приложение WeChat, което позволява незабавни съобщения, социални медии и мобилни плащания. Според The Verge Мъск е казал: „В Китай основно живеете с WeChat. Ако успеем да пресъздадем това с Twitter, ще имаме голям успех“.

Увеличаване на приходите

Малко след като се съгласи да закупи бизнеса тази година, Мъск беше посочил, че иска да увеличи годишните приходи на Twitter петкратно до 26,4 млрд. долара до 2028 г., според New York Times. Рекламата съставлява 90% от приходите на Twitter и Мъск е повдигнал редица предложения за генериране на оборот по други начини.

Предложените от него промени за увеличаване на приходите включват: увеличаване на популярността на абонаментната услуга на Twitter, като се направи без реклами; разрастване на бизнеса на Twitter с плащания; начисляване на „лека“ такса за търговски и правителствени потребители; и намиране на нови начини за печелене на пари от туитове, които съдържат важна информация или стават вирусни.

Финансовите му поддръжници също ще търсят ръст на приходите. Консорциум от банки се ангажира да набере 13 млрд. долара дълг като част от финансирането, а вносителите на над 30 млрд. долара собствен капитал, заложени от Мъск, ще искат бизнесът да се развива добре.

Справяне с акаунтите на ботове в Twitter

Мъск е категоричен, че броят на спам акаунтите в платформата на Twitter е по-голям от посочения от компанията. Той вярва, че истинският брой на злонамерените, автоматизирани акаунти в платформата е по-голям от посочената от Twitter оценка за по-малко от 5% от монетизируемите дневни активни потребители (mDAU) – ключов търговски показател за компанията.

Шефът на Tesla посочи неправилното отчитане на спам акаунтите като основна причина за решението си да се откаже от сделката през юли. Той обеща да „удостовери“ всички хора в платформата, така че очаквайте някакви действия по проблема.

Текстът е препубликуван от „The Guardian“, преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални анализи – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук