Не е нужно да си добър криминалист, за да се досетиш какво може да се крие зад убийството на иранския ядрен физик Мохсен Фахризаде, коментира Клаус-Дитер Франкенбергер във „Франкфуртер Алгемайне цайтунг“.
Неговото ликвидиране трябва да направи невъзможно връщането на САЩ в ядрената сделка с Иран при новоизбрания президент Джо Байдън. Завръщане, при което Техеран отново би трябвало да започне да спазва ангажиментите си по този договор, се казва още в коментара.
Как ще отвърне Техеран?
Ако това убийство доведе до актове на отмъщение, разбирай – нападения срещу американски или израелски цели, президентът Джо Байдън ще трябва на първо време да забрави за каквото и да било дипломатическо сближаване с Иран. Оставянето на подобно отровно наследство е напълно по вкуса на отиващия си американски президент Доналд Тръмп, както и на израелския премиер Бенямин Нетаняху и на неговия най-нов партньор – саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, се казва в публикацията.
Въпросът е дали иранското ръководство ще се хване на тази провокация, приемайки „поканата“ за военна конфронтация?
Радикалните сили искат отмъщение. Наложените чрез ядрената сделка от 2015 година ограничения на Техеран да развива ядрената си програма за тях са и без друго трън в очите. „Умерените“ сили около президента Рохани пък не желаят да влизат в този капан, заложен на Иран, се казва още в коментара на Клаус-Дитер Франкенбергер
Колко големи са щетите?
Във всеки случай сега ще стане още по-трудно от когато и да било с дипломатически средства Техеран да бъде убеден да приеме рестриктивни ограничения – включително и по въпроса за ракетната му програма. В навечерието на предаването на властта в Белия дом, силите, които стоят зад ликвидирането на Фахризаде, осуетиха плановете за съживяването на ядрената сделка с Техеран. Въпросът е колко големи са щетите