Изпълнителният директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ Калин Славов, коментира пред БНР предизборните обещания на политиците и темата за антикорупцията в заложените от тях програми.
Преди изборите, Вие посочихте, че има едва 7 партии, чиито програми са обществено достъпни. От тях в 6 се открива темата за антикорупцията. Изборите вече отминаха, дали със тях отмина и темата за антикорупцията?
Данните се промениха след изборната кампания. Без предизборна програма са се явили 33% от партиите, участвали в предсрочните избори. Темата за антикорупцията присъстваше в обещанията на 48% от партиите, но едва половината от тези 48% са имали „систематични и подредени мерки за борба с корупцията”.
И кои от тях са в парламента сега?
В парламента са партии и с ясно разработени ангажименти, и с по-общо дефинирани мерки за борба с корупцията. Много е интересно, че една от антикорупционните мерки, които беше най-разпространена в предизборната кампания в програмите на политическите партии, е електронното управление, електронното правителство. То се срещаше в практически всички – в 90% от програмите, а всъщност нито една партия, която подкрепя електронното управление, не влезе в парламента. За сметка на това устойчивата политика за прозрачност при назначенията беше в 29% от предизборните обещания. Създаването на единен антикорупционен орган беше в 24% от предизборните обещания. Електронни търгове и обществени поръчки – в 33 процента. Съответно в Народното събрание само една от партиите, които участваха в предизборната надпревара, има в своята платформа създаване на единен антикорупционен орган. Струва ми се, че именно тук ще бъде изключително интересно, доколкото това ще бъде тема, която се налага в обществото и тя ще бъде и дискусионна и ще бъде поставена на дневен ред. Струва ми се, че в тази посока може да се намери сечение между по-големите партии в парламента.
Можем ли да говорим с имена на партии? Коя партия според Вас от тези, които влизат в парламента може да постави темата корупция и да търси обединение около своите предложения?
Темата корупция трябва да бъде поставена от всяка една партия. Всички партии в НС, освен „Воля”, са дали конкретни антикорупционни предложения. Предизборната програма е едно, а управленската – друго, но ако предизборната програма се превърне в управленска, би трябвало да очакваме от най-голямата партия в НС да бъде мотор за създаването на единен антикорупционен орган.
Как продължавате с Вашето наблюдение?
Ние ще продължим да следим антикорупционните предложения дори на отделните депутати, а не само на ниво партии. Време е всеки народен представител да поеме отговорност за решенията, които подкрепя или отхвърля.