Намесата на парламента, който задължи Министерството на финансите да запълни Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ е противоконституционна и е в нарушение на разделението на властите.
Това мнение изрази в интервю за ДЕБАТИ енергийният експерт и главен икономист в Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков.
По думите му има проблем във Фонда, защото той не разполага с ликвидни средства, с които да покрие текущите си задължения.
„Тези задължения са свързани с изплащането на преференциални цени на ВЕИ производители и такива с високоефективно комбинирано производство, както и дългосрочния договор на ТЕЦ „Ей И Ес Марица Изток I“, обясни Стайков.
Той допълни, че до дефицитът се е стигнало, защото бюджетът на Фонда е изчислен при по-оптимичистни прогнози, а още през есента е било ясно, че те няма да се сбъднат.
„Тоест, в рамките на бюджетната процедура трябваше да се направи корекция за бюджета на Фонда, но това не се случи. Бюджетът беше приет във вида, в който беше предложен от Министерството на финансите. Февруари месец тази година Министерският съвет отново гласува същия бюджет“, допълни той.
„Парламентът разглежда, изменя и приема държавния бюджет, но това е в рамките на бюджетната процедура. Изпълнението на този бюджет се пада изцяло на изпълнителната власт, а парламентът няма правомощия да се меси там“, каза Стайков.
По думите му става въпрос за „поредно противоконституционно решение, с което парламентът нарушава разделението на властите и съответно правомощията, с които те разполагат“.
Цялото интервю четете утре.