Калоян Стайков
На снимката: Калоян Стайков

В специално интервю за ДЕБАТИ.бг Калоян Стайков от Института за пазарна икономика коментира казуса с изграждането на АЕЦ „Белене”. По негови думи нито една атомна електроцентрала в света не е била изграждана единствено на пазарен принцип – винаги е имало държавни гаранции. Припомняме, че представители на българското правителство няколко пъти заявяваха точно обратното – че ако „Белене” се строи, това ще се случи изцяло на пазарен принцип, като държавата ще участва в проекта с апортна вноска на вече закупеното оборудване за 3 млрд. лева.

„До момента няма ядрена централа по света, която да е изградена по този начин – без държавни гаранции и като цяло без сигурност инвеститорът по какъв начин ще си върне инвестицията. Това се обуславя първо от факта, че инвестицията е дългосрочна – говорим за минимум 30 години опериране на тази централа и второ – липса на каквато и да е прогнозируемост относно цените на електроенергията. При тези условия нормално е всеки инвеститор да има някакви очаквания и някакви гаранции за това точно по какъв начин ще си върне инвестицията”, категоричен бе Стайков.

Икономистът заяви, че има няколко причини, поради които през 2012 г. проектът беше спрян. Нито една от тях обаче днес не се е променила, затова действията на правителството, „което в момента е в приблизително същия състав”, изглеждат необясними.

Калоян Стайков е на мнение, че зад изграждането на АЕЦ „Белене” не стои наистина идеята тя да заработи, а по-скоро икономическите и финансовите интереси на фирми, свързани с политиците.

Цялото интервю с икономиста Калоян Стайков очаквайте по-късно на страницата на ДЕБАТИ.бг.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук