газ Великобритания газ криза

Решението на Русия да прекрати доставките на природен газ за България и Полша бележи повратна точка в тази война. До този момент газовите отношения между Европа и Русия бяха сравнително незасегнати от конфликта. През март Европа всъщност внесе повече газ, отколкото през януари или февруари.

Въпреки това тази търговия изглеждаше несъстоятелна в продължение на седмици. Нещо най-накрая се пречупи. Какво ще последва, не е известно.

Това пише в свой коментар за „Катимерини” Никос Цафос – ръководител на катедрата по енергетика и геополитика „Джеймс Р. Шлезингер” към Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS).

Поводът за прекратяването беше руското искане Европа да плаща за газа в рубли, а не в долари или евро. Отговорът на Европа беше, че плащанията трябва да се уреждат съгласно условията на договорите. Русия предложи клиентите да открият сметка в Газпромбанк, която да конвертира парите в рубли за плащане на сметките. Европейската комисия изрази мнение, че тази структура може да наруши санкциите срещу Руската централна банка. Изглежда, че някои компании са ги открили. Други като Полша и България не са го направили. Изглежда, че това е предизвикало прекъсването.

Полша отдавна заяви, че иска да спре да внася руски газ, след като изтече договорът ѝ през 2022 г. България също има договор, който изтича през 2022 г., и не планира да го подновява. Така че и двете държави са смятали да спрат вноса на газ от Русия след 2022 г. Прекъсването само ускорява промяната, която трябваше да се случи. Може би това обяснява защо тези държави бяха отрязани. Не знаем. Все още научаваме как различните компании са избрали да отговорят на искането на Русия.

Прекъсването на доставките повдига няколко въпроса. То напомня, че всяка държава сама прокарва своя път по отношение на руската енергетика. В условията на натиск за допълнителни санкции този разнобой ще възпрепятства координирания отговор. Насоките от страна на Европейската комисия също са неясни. Дали Европа трябва да наложи санкции на руската енергетика е решение на европейските лидери. Изглежда, че то се е превърнало в технически въпрос за сложна финансова схема. Или Европа ще санкционира руската енергетика, или няма да го направи – решаването на този въпрос на техническа основа изглежда като грешка.

В по-широк смисъл това прекъсване подчертава нарастващата несигурност на газовите отношения между Русия и Европа. Русия очевидно е готова да изостри ситуацията като част от усилията да си възвърне предимството и да се противопостави на икономическите санкции на Запада. Междувременно Европа иска да прекрати вноса на нефт и газ от Русия до 2027 г. – твърде бързо според енергийните стандарти, но твърде късно според политическите стандарти. Европа е изправена пред невъзможна задача.

Най-лесният начин за преодоляване на това напрежение би бил да се наложат санкции на руския петрол, който може да бъде заменен по-лесно, отколкото газът. Това би навредило на Русия и би насочило обществения натиск за действие към по-реалистична цел. Но рано или късно Европа ще се нуждае от план за газа. В момента всяка страна решава сама за себе си, като всяка се опитва да си осигури малко парче от наличните доставки. За всяка държава поотделно диверсификацията е може би лесна. Но когато всички трябва да я направят, сметките стават по-трудни. Когато една страна подобри сигурността си, другите се сблъскват с по-малко възможности. Енергийната сигурност бързо се превръща в игра с нулев резултат.

Планът на Европа за спиране на руския газ в момента е по-скоро стремеж, отколкото реалност. Най-голямата пречка до 2030 г. е колебанието на Европа да увеличи производството на газ поради опасения, че подобно действие ще подкопае европейската програма за климата. Това е грешка. Европа може да намери начини да гарантира, че това увеличение е в съответствие с нейните цели в областта на климата. Реалността е, че без повече доставки на газ до 2030 г., отрязването на Русия ще бъде почти невъзможно и прекалено скъпо. Това прекъсване е само началото. Следващият етап е много по-несигурен и много по-опасен.

 Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук