Окончателната декларация на срещата на върха на НАТО в Брюксел тази седмица се очаква да гласи, че присъединяването на Бившата югославска република Македония (БЮРМ) към Северноатлантическия алианс зависи от ратификацията на споразумението за името, подписано с Атина миналия месец.
Информацията е на гръцкия вестник „Катимерини”.
Правителствени източници твърдят, че Атина и нейните партньори са на една и съща позиция по този въпрос, който беше обсъден и по време на отделни телефонни разговори, проведени миналата седмица от вицепрезидента на САЩ Майк Пенс с министър-председателите Алексис Ципрас и Зоран Заев.
Като се има предвид пътната карта към присъединяването, Заев се очаква да започне в рамките на следващите 10 дни процедурите, които ще доведат до референдум.
Премиерът на Македония заяви в интервю за гръцка телевизия, че референдумът ще се проведе в някоя неделя между 23 септември и 7 октомври.
Според информации правителството на Заев е решило в подготовката си за референдума да стъпи на платформа, в която се посочва, че без ратифицирането на споразумението за името, подписано с Гърция край Преспанското езеро през юни, БЮРМ Македония няма да може да се присъедини към алианса.
Премиерът Заев смята, че сделката ще бъде одобрена на референдума от най-малко половината от населението на Македония.
Въпреки усилията на Заев за ратифицирането на споразумението, обаче, президентът на страната Георге Иванов излезе с изявление в петък, в което заяви, че „никакъв натиск или изнудване“ няма да го накарат да промени мнението си и да подкрепи споразумението.
Изявлението беше в отговор на интервюто на Заев пред ЕRT, в което умереният ляв премиер допусна, че президентът може да подкрепи споразумението, преименуващо страната в „Северна Македония“, след като премине през референдум през есента.