Очква се утре турският съд да обяви, че превръщането на „Света София“ в музей през 1934 г. е било незаконно. Това ще проправи пътя за възстановяването на базиликата като джамия, въпреки международните реакции, съобщи „Катимерини“.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган предложи паметникът от световното наследство на ЮНЕСКО да бъде възстановен като джамия. Перспективата от подобно решение предизвика загриженост сред администрацията в САЩ, Русия и Гърция, както и сред християнските църковни ръководители.
Спорна е законността на взетото през 1934 г. решение – десетилетие след създаването на модерната светска турска република от Мустафа Кемал Ататюрк, античната сграда да бъде превърната в музей. Изданието цитира „Ройтерс“, като според агенцията решението за отмяната ще бъде огласено утре.
Функционер от управляващата партия на Ердоган, която има ислямистки корени, също твърди, че решението „в полза на отмяната“ се очаква в петък.
Проправителственият колумнист Абдулкадир Селви писа във в. „Хюриет“, че съдът вече е постановил решението за отмяна и ще го публикува в петък.
„Този народ чака 86 години. Съдът вдигна забраната за „Света София“, пише той.
Асоциацията, която заведе делото, твъдри, че „Света София“ е собственост на султан Мехмед II, който през 1453 г. превзема града – тогава Константинопол, и превръща 900-годишната византийска църква в джамия.
Вселенският патриарх Вартоломей заяви, че такава промяна ще разочарова християните и ще „раздели“ Изтока и Запада. Главата на Руската православна църква обяви, че това би застрашило християнството.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео и Гърция също призоваха Турция да запази статута на музея.
Доста политици в Турция се борят отдавна за превръщането на „Света София“ в джамия, като твърдят, че това ще представи по-добре страната като изключително мюсюлманска.