За първи път у нас беше представена китайска народна музика от провинция Гуейджоу в Регионалния исторически музей на Пловдив тази вечер. Музикалният спектакъл “Чуйте гласа на планините и изворите – Годината на змията ни дарява с благополучие” предложи свободен вход, което привлече много пловдивчани и почитатели на китайската култура. Събитието бележи наближаващата китайска Нова година и беше организирано от Китайския културен център в София.
Директорът на центъра Хон Хай поздрави аудиторията, пожелавайки им успехи през новата 2025 година, която по китайския календар е годината на змията. Той уточни, че змията в китайската култура символизира мъдрост, преобразуване и жизненост, носейки надежда за нови начинания и светло бъдеще.
„Днес нашият културен център и Театърът на фенерите от Гуейджоу заедно откриват второто представление от турнето “Чуйте гласа на планините и изворите – Годината на змията ни дарява с благополучие”. 2024 година отбеляза 75-годишнината от установяване на дипломатическите отношения между Китай и България. Китайският културен център организира над 140 културни мероприятия, които имат за цел да популяризират и разпространяват китайската култура в България”, каза директорът на центъра и добави, че през новата година центърът ще продължи да играе важна роля като културен мост, който представя китайската история и насърчава обмена на култури.
По време на спектакъла танцьорите от Театъра на фенерите в Гуейджоу демонстрираха на зрителите богатото си културно наследство и впечатлиха с артистичния дух на етническите общности от региона. Спектакълът съдържаше традиционни народни танци, песни и музикални произведения, отразяващи уникалността на китайската провинция.
Провинция Гуейджоу, намираща се в централната част на Югозападен Китай, е известна с многообразието си от етнически малцинства. Тя притежава дълбоки етнокултурни традиции и уникални местни черти, а жителите на провинцията са създали множество литературни и изкуствени произведения.