Китайският лидер Си Цзинпин обеща на Малайзия и Виетнам по-голям достъп до китайския пазар по време на обиколката си в Югоизточна Азия

Си Цзинпин, лидерът на Китай, обяви, че Малайзия и Виетнам ще получат разширен достъп до китайския пазар по време на неговата обиколка в Югоизточна Азия тази седмица, съобщава Асошиейтед прес.

„Китай е готов да приеме по-голямо количество качествени селскостопански продукти от Малайзия и насърчава местните компании да инвестират и развиват бизнес там“, каза Си по време на срещата си с малайзийския крал султан Ибрахим Султан Искандар, цитирайки Синхуа. Лидерът също така обсъди напредъка в сътрудничеството в сферата на зелените технологии и изкуствения интелект.

Посещението на Си Цзинпин настъпва след обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита, които накърниха глобалната икономика, и китайският лидер се опитва да утвърди Пекин като надежден партньор в региона. За Китай това представлява и възможност за укрепване на отношенията в региона и за разглеждане на варианти за смекчаване на наложените от Тръмп мита, които достигат 145 на сто, дори след като митата за останалите държави бяха замразени.

Си Цзинпин стартира своето пътуване с държавно посещение във Виетнам и вчера пристигна за тридневно посещение в Куала Лумпур, столицата на Малайзия, където също се срещна с премиера Ануар Ибрахим.

В Малайзия се реализират различни проекти по инициативата „Един пояс, един път“, включително железопътен проект на стойност 11,2 милиарда долара, който Си обсъди по време на срещата си с краля. Освен това, Китай е най-голямят търговски партньор на Куала Лумпур и основен източник на преки чуждестранни инвестиции.

В Ханой Си Цзинпин се срещна с генералния секретар на Комунистическата партия на Виетнам То Лам и с други водещи фигури, включително президента Лъонг Къонг и премиера Фам Мин Чин, съобщава АП. Страните подписаха няколко меморандума за сътрудничество в сферата на веригите на доставки и съвместен железопътен проект, като Си обеща и по-добър достъп на виетнамските селскостопански износи за Китай, въпреки че не бяха предоставени допълнителни подробности относно споразуменията.

Китайското министерство на търговията обяви, че е постигнат меморандум между Китай и Виетнам за изграждане на безпроблемна, стабилна и устойчива промишлена верига, с цел задълбочаване на търговското и инвестиционното сътрудничество между компаниите на двете нации, без да се предлагат повече детайли.

Китай също потвърди намерението си да засили сътрудничеството с Виетнам в отбранителната област, според съобщение на министерството на отбраната.

Междувременно, Южна Корея и Виетнам обявиха днес за постигнато споразумение за тясно сътрудничество след наложените американски мита, които представляват значителен проблем за двете икономики и компании, като „Самсунг електроникс“, които имат значителни инвестиции във Виетнам, съобщи Ройтерс.

Министерството на външните работи на Виетнам обяви, че двете нации стремят да увеличат двустранната търговия до 150 милиарда долара до 2030 г. по „по-балансизиран и устойчив начин“.

Южнокорейските компании, начело с „Самсунг електроникс“, развиват присъствието си във Виетнам от години, тъй като производствените разходи в Китай нарастват рамо до рамо с политически рискове и конкуренция. „Самсунг“ произвежда над 60% от телефоните, които продават на световния пазар, именно във Виетнам.

Тази зависимост от Виетнам може да се окаже рискована, тъй като високите мита, наложени от президента Тръмп в началото на месеца, показват уязвимостта на експортния модел на югоизточната страна.

Виетнам съобщи, че насърчава южнокорейския бизнес да разширява дейността си в стратегически области, като инфраструктура, електроника, полупроводници и възобновяема енергия.

На многостранно ниво, двете нации са договорили да продължат тясната координация и взаимната подкрепа при решаването на международни и регионални въпроси от общ интерес, се казва в комюнике на виетнамското министерство.

Митата, наложени от Тръмп, включват 46% за внос от Виетнам и 25% за внос от Южна Корея, но те са подложени на 90-дневен мораториум до юли.

Южнокорейският министър на финансите Чой Сан-мок ще се срещне с американския министър на финансите Скот Бесънт следващата седмица, за да обсъдят търговските въпроси по време на визитата си в САЩ, иницирана от Бесънт, съобщи днес южнокорейското министерство.

Очаква се Чой да участва в среща на финансовите министри от Г-20 по време на пролетните съвещания на Международния валутен фонд и Световната банка в Вашингтон.

Според Бесънт, САЩ водят преговори с отделни държави, включително Южна Корея и Япония, относно митата, обявени от Тръмп.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук