Си Цзинпин и Владимир Путин вдигат тост на вечеря в Кремъл.
Си Цзинпин и Владимир Путин вдигат тост. Снимка: АП/БТА

Китай прави опити да потуши скандала, който избухна в петък, когато посланикът на Пекин във Франция Лу Шае съвсем официално се усъмни в суверенитета на бившите съветски републики след разпада на СССР. Странното изказване посланикът направи по време на интервю пред френска телевизия и веднага предизвика бурни реакции.

Най-остро на думите на Лу Шае реагираха Украйна и балтийските републики. Външните министерства на Литва, Латвия и Естония моментално привикаха посланиците на Китай в страните си, за да дадат обяснение.

Сътрудничеството на Китай с Европа и с други страни е също толкова „безкрайно“, колкото и връзките с Русия, опита се да замаже положението китайският посланик в ЕС Фу Цун. Той „изразил увереност“ и за неутралитета на Китай по отношение на Украйна, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Фу Цун е заявил това в интервю за китайското информационно издание „Дъ пейпър“, но няма информация кога точно го е казал. То бе публикувано малко след скандала.

Външното министерство на Китай също се обади.

„Китай уважава суверенитета, независимостта и териториалната цялост на всички страни и поддържа устава и принципите на ООН“, заяви днес дипломатът от китайското външно министерство Мао Нинг на брифинг, когато го питаха думите на посланика във Франция официална позиция ли са, или грешка. „След разпада на СССР Китай един от първите установи дипломатически отношения с новите държави и оттогава винаги се е придържал към принципите на взаимното уважение и равенството в двустранните отношения, дружбата и сътрудничеството“, добави Мао Нинг.

Министърът на външните работи на Литва Габриелиус Ландсбергис заяви днес, че на китайските посланици трябва да се напомни, че „ние не сме постсъветски страни, а бяхме незаконно окупирани от Съветския съюз“. Балтийските държави призоваха в един глас ЕС да се отнесе „напълно сериозно“ към ситуацията на срещата на външните министри от Евросъюза.

Дипломати от ЕС упрекнаха Китай за отказа му да определи войната в Украйна като нашествие или да призове за изтеглянето на руските сили. Те отбелязаха, че Пекин и Москва са обявили партньорство „без граници“ само няколко дни преди руските войски да започнат нападението си в Украйна.

„Европейската страна трябва правилно да разбере израза „без горна граница“,“ заявява Фу Шае пред китайското издание. „Приятелството и сътрудничеството между страните са безкрайни и не трябва да бъдат изкуствено ограничавани. Китайско-руското сътрудничество е „безгранично“, същото важи за Китай и Европа“.

Фу отправя предупреждение за „опитите“ да се използват двустранните отношения между Китай и Русия, за да се предизвика раздор между Китай и Европа. Той отхвърля изказванията, че Китай е „знаел предварително“ за конфликта в Украйна или да е доставял оръжия.

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел заяви миналия месец, че за Европейския съюз ще бъде „изключително трудно“ да изпитва доверие към Китай, ако Пекин не допринесе за търсенето на политическо решение, основано на изтеглянето на Русия от украинските територии.

„Неутралитетът пред лицето на нарушаването на международното право не вдъхва доверие“, заяви Борел по-рано.

Ученията на китайските войски в Тайванския проток и около острова на демократично управляващият се Тайван, за който Китай претендира, че е негова територия, също предизвикаха критики от страна на Европа.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук