Руските юридически и физически лица, които попадат в забранителния списък на САЩ, срещат проблеми при работа с китайските банки. За това съобщават руските медии „Комерсанть“ и „Газета.ру“. По този начин американските санкции срещу близките до Кремъл фирми и бизнесмени, затрудняват не само работата им със Запада, но и с Китай.

„Комерсанть“ пише още, че според Протокола от заседанието на Подкомисията по сътрудничество във финансовата сфера двете държави са обсъдили «бариерите, препятстващи своевременното извършване на междубанкови плащания и откриването на кореспондентски сметки“. Това заседание е било на 27 и 28 септември в град Шънчжън, Южен Китай.

„Изтеклата“ информация от него, поместена в редица руски медии, вероятно е била израз на недоволството на Москва, че въпреки изминалия месец проблемите не са били решени и своебразен сондаж за евентуална публична реакция от Поднебесната империя. А последвалото мълчание след сензацията говори, че проблемът въобще не е решен.

Факт е, че той не е от тези дни, а се разви във времето. През юни 2015 Юрий Соловьов, първи заместник-председател на ВТБ, втората по големина руска банка и най-мощна на международните пазари се оплака“че голяма част от китайските банки отказват операции с руските банки“. През декември 2015 г. за трудностите с набирането на средства „не само на западните, но и на източните пазари“ разказа Герман Граф, шеф на най-голямата руска „Сбербанк“.

После настъпи тишина за три години и сега изплува острият протест на руската страна пред китайските власти във връзка със задълбочаващите се трудности в междубанковите операции и обслужването на руски компании и лица – вкл. и такива, които въобще не са заплашени от санкции.

Според информацията трудностите и пречките през руски клиенти рязко са нараснали от началото на тази година. Китай обаче не предприема нищо по въпроса, защото за него за разлика от Русия проблемът не е стратегически. Над 90% от финансовите операции на китайските банки са със САЩ и Европа, докато с Русия едва-едва правят няколко процента. При това не само формално частните китайски банки задържат или отказват операции, но и най-големите държавни, вкл. и Bank of China.

Поделения на руски компании и руснаци, базирани в Китай, разказват пред „Комерсанть“, каква огромна бюрократична бумажщина като претекст за бавене или отказ се изисква от началото на годината, вкл. и до „посещения на китайски банкови чиновници за изясняване на произхода на парите дори и в домовете ни“.

На този фон кухо звучат всякакви обещания как двете страни ще преминат на разчети в свои валути, елиминирайки долара (и еврото). Политическите документи се оказват кухи декларации, защото реалната политика се води от съвсем други правила, логика и интереси.

Демографската инвазия на Китай в руския Далечен Изток сериозно притеснява Кремъл. За това говори фактът, че почти две-трети от руската армия е базирана в онези райони. Руската държава раздава на всеки желаещ руснак, напълно безплатно по десетки декари земя в Сибир и Далечния Изток, но желаещите не могат да запълнят дори един влак. Въобще Китай и Русия исторически са геополитически конкуренти, още от времето на социализма когато се стигна до сблъсъци за о-в Даманский.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук