Стоян Александров

Около случая с бруталното убийство в София, при което бяха задържани двама души, изплува името на Стоян Александров.

Неговият син Петър Стоянов е един от двамата задържани по случая. Според разследващите става въпрос за дълг, който Стоянов-син е искал да си прибере от жертвата – бизнесменът Кирил Русев.

Кой обаче е Стоян Александров?

В началото на 1990-те години той оглавява данъчното управление в Министерството на финансите, а през 1992 година става министър на финансите в правителството на Любен Беров.

По време на мандата му са завършени преговорите за преструктуриране на външния дълг на страната, плащанията по който са прекратени от правителството на Андрей Луканов през 1990 година.

След падането на кабинета на Беров през 1994 година Стоян Александров става директор на Централна кооперативна банка, по-късно става председател на Надзорния съвет на D банк.

През 2003 г. е издигат от Българската социалистическа партия за кандидат за кмет на Столична община, но губи на втория тур от Стефан Софиянски.

През 2004 г. Стоян Александров става председател на УС на бургаския завод „Елкабел“, след като компанията е придобита от фирма на турския бизнесмен Фуат Гювен, припомня „Булевард България“. Малко след това Александров стана председател на Надзорния съвет на „Д Банк“, 100% собственост на Гювен.

Финансистът беше освободен от поста си в „Д Банк“ през 2013 г. Година по-късно когато Корпоративна търговска банка беше обявена в несъстоятелност, Александров се оказа един от крупните вложители във финансовата институция и чести гости в централата на Цветан Василев. Той беше сред основните медийни говорители по казуса с КТБ, като беше предварително информиран и за опитите на Оманския държавен фонд да спаси банката.

Впоследствие през 2015 става общински съветник от движение „Движение 21“ на Татяна Дончева и член на „Политическа група 5 (Движение 21, Глас Народен, Зелените)“.

През 2019 г. е кандидат за общински съветник на „Глас Народен“. През 2018 г. на Александров са повдигнати две обвинения в незаконно лихварство, но не се стига до произнасяне на съда.

На 20 май 2020 години Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество го обвинява в извършени без разрешение банкови операции и му запорира имущество на стойност 11 милиона лева.

Обвиненията са 2 за общо 75 кредита към физически и юридически лица – в периода 2002-2015 година.

Обвиненията срещу него са именно по сигнали на убития вече Кирил Русев и Ивайло Илиев, които са подали жалби заради скрити клаузи за лихви в договорите за заеми, които са взимали от Александров.

Стоян Александров напуска този свят на 24 август 2020 година.

От подробностите по делото около двамата задържани за убийството на Кирил Русев стана ясно, че бизнесменът е ликвидиран заради дълг от Стоян Александров, взет още през 2008 година. със срок за връщане от 1 г. и не я е възстановил, включително и на сина му Петър като негов наследник.

Според „24 часа“ дългогодишният спор за парите е в основата на жестокото престъпление, разплетено от МВР и прокуратурата само за часове.

За 306 хиляди щатски долара е договорът между фирма на Стоян Александров и Русев.

На него също са му начислявани наказателни лихви, като сумата, която е трябвало да върне, е станала двойна през годините.

За това той е подписвал записни заповеди, но не се е издължил. Споровете за парите се пренасят и след смъртта на бащата. До 4 януари, когато Русев отива на среща със сина му Петър и е убит, а след това и подготвен за кремация с фалшиви документи.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук