Дубай съд Тесла, космос

Първият автомобил, излязъл в орбита Tesla Rodster, която компанията на Илън Мъск SpaceX изстреля на 7 февруари, може да застраши Марс.

Разбира се, това е само хипотеза, която би била възможна, ако колата се блъсне в „червената планета”. Тогава автомобилът на Мъск може да зарази Марс с рекордни количества земни бактерии, които да застрашат местния биологичен живот.

Предупреждението отправиха учените от американския университет „Пърдю“. В изявлението си те напомнят, че НАСА разбира опасността от попадането на земни бактерии върху други планети и затова обработва и стерилизира всички свои космически кораби, изпратени до Луната или Марс.

Червеният Roodster на „Тесла“ обаче не е преминал подобна подготовка и рисковете, които носи са огромни.

„Насищането на бактерии в „Тесла“ може да се счита за биозараза или резервно копие на живота на Земята“, коментира Алина Алексенова, професор по аеронавтика и астронавтика в „Пърдю“, която работи в лаборатория, специализирана в замразяването на бактерии и биологични материали.

Нейн колега – Джей Мелъш, професор по земни, атмосферни и планетарни науки, каза:

„Ако на Марс има биологичен живот, то ние рискуваме да се смеси с бактерии от Земята“.

И добави:

„Дали земните организми няма да се окажат твърде адаптивни и да замърсят Червената планета толкова много, че да не можем никога повече да разберем каква е била първоначално биосферата й? Или пък въобще няма да успеят да се адаптират? Истината е, че не знаем“, признава още Мелъш.

Учените напомнят, че екстремните температури, ниското налягане и нефилтрираната космическа радиация правят пространството неплодородна среда за живите организми. Това обаче не винаги ги убива – някои бактерии остават „спящи“ във вакуума на пространството и се събуждат отново, когато условията са подходящи за тях.

 

Именно на този принцип е технологията за сушене чрез замразяване, която се използва за дългосрочно съхранение на живи вирусни ваксини, бактерии и биофармацевтици.

Припомняме, че червената „Тесла” беше изстреляна с ракетата „Фалкон хеви“ (Falcon Heavy) – най-мощната ракета носител в света, на „Спейс екс“ (SpaceX) на 7 февруари.

Червената Тесла, с манекен в скафандър на волана, бе изведена в космоса като част от изпитателния товар на успешно изстреляната свръхтежка ракета.

„Изображението е от центъра за управление на полетите на „Спейс екс“, уточни Илън Мъск в придружаващия надпис.

„Очевидно е, че в орбита около Земята има автомобил“.

На средното табло свети екран с надпис „Без паника“.

В интервю за Си Би Ес в навечерието на полета Мъск отбеляза, че е решил да прати колата „за удоволствие“.

„Много хора не разбират защо трябва да се изпраща автомобил към Марс. За това няма никакъв конкретен повод. Прави се за удоволствие и за да предизвикаме интерес сред хората“, каза Мъск.

Обикновено при изпитания на нова ракета като полезен товар се използват бетонни блокове или парчета метал, продължи Мъск и определи това като „скучно“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук