Комедийният актьор, без никакъв политически опит, спечели убедително президентските избори в Украйна, показват резултатите от екзит пол. Официалните данни ще са готови на 30 април.
Медиите на Запад коментират, че победата му нанася съкрушителен удар на установената политическа система в страната.
Владимир Зеленски, чиято единствена предишна политическа роля е да изпълни ролята на президент в телевизионно предаване, отстрани сегашния президент Петър Порошенко, като взе 73% от гласовете.
Порошенко получи едва 25,5%, като губи от 41-годишния комик и актьор в цялата страна.
Това беше изключителен изход от една кампания, която започна като шега, но се влезе в унисон с избирателите, разочаровани от социалната несправедливост, корупцията и войната с подкрепяните от руснаците сепаратисти в Източна Украйна, която отне живота на около 13 000 души.
Звездата от телевизионния сериал „Слуга на народа“ сега ще поеме кормилото на страната със 45-милионно население, която е изправена пред предизвикателствата и беше управлявана от неясни политически платформи.
„Никога няма да ви разочаровам“, каза Зеленски на радостните си поддръжници в предизборния си щаб, където беше обсипан с блестящи конфети.
И добави:
„Мога да кажа на всички страни от бившия Съветски съюз:“ Погледнете ни! Всичко е възможно!?”
Тази забележка беше насочена към съседна Русия, където Владимир Путин е на власт от 20 години, а мнозина проследиха украинските избори с голям интерес.
ТЕСТ ЗА ДЕМОКРАЦИЯТА
По улиците на столицата Киев някои украинци изразиха предпазлив оптимизъм относно новия си лидер.
„Украйна е преминала теста за демокрация“, каза 66-годишният пенсионер Микола. „Надявам се, че не елитът, а хората ще живеят по-добре.“
В Източна Украйна Зеленски спечели 87% от гласовете. Дори и в западната част на страната, където Порошенко се радваше на голяма подкрепа, комикът (вече президент) победи.
53-годишният Порошенко каза, че резултатите са ясни и достатъчни, за да „се обадя на опонента ми и да го поздравя“.
„Ще напусна поста, но искам категорично да подчертая – няма да се оттеглям от политиката“, заяви Порошенко в реч в предизборния си щаб, където поддръжниците му ръкопляскаха, плачеха и скандираха „благодаря“ за напускащия лидер.
Наблюдателите пишат, че новият лидер на Украйна може да се опита да използва статута си на аутсайдер, за да се опита да подобри връзките си с Москва.
Зеленски каза, че иска да „рестартира“ мирните преговори с посредничеството на Запада, които досега не са успели да сложат край на конфликта.
Москва заяви, че резултатът от гласуването показва, че украинците искат „промяна“.
УКРАИНЦИТЕ СА УМОРЕНИ
И украинците, и руснаците, които живеят на територията на Украйна казват, че се страхуват от несигурността, но копнеят за промяна.
„Уморихме се от всички лъжи“, казва 26-годишната Марта Семенюк, която гласува за Зеленски в Киев.
„Мисля, че просто не може да стане по-лошо и се надявам, че ще изпълни обещанията си,“ каза Лариса, 18-годишна студентка от пристанищния град Мариупол.
Поддръжниците на Зеленски твърдят, че само едно ново лице може да изчисти политиката на Украйна и да сложи край на сепаратисткия конфликт.
Други обаче се съмняват, че шоуменът ще може да се справи с влиятелните олигарси в страната, да преговаря с такива като германския канцлер Ангела Меркел и да се противопостави на Путин.
„Хората се побъркаха“, заяви в Киев Виктория Оломутска, 39-годишна поддръжница на Порошенко. „Киното и реалността са две различни неща.“
Петро Порошенко дойде на власт след прозападното въстание през 2014 г., което свали подкрепяния от Кремъл режим, предизвиквайки анексирането на Крим от страна на Москва.
Поддръжниците му го хвалят за възстановяване на армията и за осигуряване на независимост от Русия на украинската православна църква.
Но мнозина смятат, че управляващият елит на страната е забравил обещанията на революцията.
Комикът избягваше традиционната кампания и вместо това изпълняваше комедийни концерти и използва социалните медии, за да се хареса на избирателите.
Украинският президент има силни правомощия по отношение на отбраната, сигурността и външната политика, но се нуждае от подкрепата на парламента, за да прокара реформи.
Избирателната активност в страната беше около 62%, според предварителното преброяване.