Силата на образите в медиите налага спазване на правилата на професионалната етика при подготовката на фотографии и видео, предлагането им за публикуване, както и при тяхното представяне, ако се налага – в контекст и чрез съответна придружаваща информация. Това се казва в становище на Комисията за журналистическа етика (КЖЕ) за манипулирането чрез фотографии, озаглавено „Фотографиите лъжат, медиите – не“.
Повод за него стана снимката, на която изглежда сякаш Кирил Петков и Лена Бориславова се държат за ръце, публикувана от БНТ, която в последствие се оказа фалшива.
„Етичният кодекс на българските медии изисква точност при информирането на аудиторията с цел гарантиране на правото й на информация. Забраняват се практики, чрез които обществото може да бъде подведено. Публикуването на подвеждащи изображения е визуалният еквивалент на изфабрикувани сюжети в новинарството“, се казва в становището.
„Медиите носят отговорност зрителите да получават достоверна информация, включително от фотографиите в новините и актуалната публицистика. Това е отговорност на всички заети в новинарството, на всички етапи от процеса. Фоторепортерите не следва да предлагат фотографии, които са манипулирани или, дори при липса на манипулация, съдържат оптични илюзии или по друг начин създават възможност за подвеждане. Редакциите не следва да публикуват фотографии, за които им е известно, че транслират съобщения, неотговарящи на истината. При съмнение, редакциите са длъжни да извършат обстоятелствена проверка на фактите, а ако вземат решение за публикуване на подобна фотография, следва да я поставят в подходящ контекст. Съобразяване с изискванията на професионалната етика трябва да е основен ориентир за редакциите“, се казва още в становището.
С особена сила изискванията за етична журналистика се отнасят за обществените медии, се казва още в становището на Комисията за журналистическа етика.