Народно събрание

Мнозинството в парламента изключи точки на опозицията от дневния ред на пленарното заседание. Отпадна обсъждането на проекторешението на ГЕРБ-СДС за въвеждане на компенсаторен механизъм за общини, църкви, социални домове и болници заради високите цени на тока. Беше изключен и проектът на „Възраждане“ за отпадането на зеления сертификат като вход за сградите на Народното събрание.

В знак на протест депутатите от ГЕРБ напуснаха пленарната зала.

Депутатите трябваше да разгледат проекторешението на ГЕРБ за компенсации на сметките за ток на общини, болници, културни институти, училища, детски градини и ясли и старчески домове. Бившите управляващи настояват 100 процента от сметките на посочените небитови крайни клиенти да бъдат поети от държавата, тъй като са от обществена полза и са на бюджетна издръжка.

Необходимите средства са в пъти по малко от компенсациите за ЕРП-тата, пресметна депутатът от ГЕРБ и бивш министър  на енергетиката Делян Добрев.

„Предлагаме по примера на Министерски съвет и на управляващото мнозинство, както се покриват 100 процента от увеличението на цената на ЕРП-тата, по същия модел да платят 100 процента от увеличението на общини, болници, културни институции, детски градини, училища и ясли и останалите общински предприятия, защото те извършват услуга от обществен интерес“.

От ГЕРБ предлагат компенсаторният механизъм да е за срок от 6 месеца и да влезе в сила от 1 януари.

„Възраждане“ организира протест

Според гласуваната седмична програма депутатите трябваше да разгледат и проекторешение на „Възраждане“, което предвижда зеленият сертификат за достъп до сградите на народното събрание да бъде отменен.

„Ако Кирил Петков се обади, искаме едно единствено нещо да чуем кога пада сертификатът – утре, в други ден или най-късно до 20 февруари. Нашето търпение се изчерпа и взехме решение да организираме протест“, каза лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.

Костадинов посочи, че на 12 януари „Възраждане” организира протест, който имаше за цел да доведе до премахване на зеления сертификат. След протеста разговаряха с премиера и се договориха за създаването на една работна група

„След това започна едно бавно и мъчително разговаряне отново по темата ще има ли второ заседание на работната група. Имах и разговор с министър-председателя, както и няколко разговора с неговата здравна съветничка – проф. Радка Аргирова, в които стигнахме до извода, че работната група трябва да продължи да работи”, посочи Костадинов. По думите му последният път когато разговарял с проф. Аргирова било в понеделник, след като преди това „поне около 4-5 пъти съм я търсил само и единствено аз”. „Всеки път получавах уверение, че има заседание, ако не най-късно тази седмица, другата седмица. Последният срок, който чух беше за тази сряда, днес сме петък”, заяви Костадинов.

„Ние сме изключително диалогични, толерантни и търпеливи, но не сме и глупави. Повече от очевидно е, че с това бавене се опитват да протакат нещата във времето напред, ние обаче повече няма да търпим”, заяви Костадинов.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук