Пред последните дни различни западни медии съобщиха, че новият коронавирус може би е бил „изпуснат“ от Института по вирусология в Ухан, който се намира в непосредствена близост до пазара за диви животни. Дълго време се твърдеше, че заразата е тръгнала именно от този пазар.
Още през януари из социалните мрежи се носеха слухове, че във въпросния институт тайно се разработвало биологическо оръжие, но съобщенията твърде много приличаха на типична заговорническа теория.
„Вашингтон Пост“ тогава все още отхвърляше теорията за вирус, създаден от човешка ръка, а експерти-вирусолози, интервюирани от вестника, изключваха възможността да става дума за някаква мутация, създадена от човек. Това бе потвърдено и от изследване на екип от учени, ръководени от Кристиан Андерсен, което бе публикувано на 17 март в „Nature Medicine“.
Знае се също и това, че работата на института в Ухан не е засекретена, а множество от провежданите там изследвания върху вируси по прилепите са публикувани в различни научни списания. В многобройни съвместни изследвания участваха и западни партньори на института – Galveston National Laboratory към университета в Тексас например поддържа тесни контакти с Научният институт в Ухан, а САЩ са финансирали дори и някои от тамошните научни изследвания, съобщава британският „Дейли Мейл“.
Първите заразени не са били на пазара
Всичко това обаче не изключва възможността вирусът да е бил „изпуснат“ от института в Ухан по време на изследователска работа. Още в края на януари в специализираното научно списание „Science“ се появи статия, която поставяше под въпрос тезата, че вирусът е „прескочил“ от животни върху хора именно на пазара в Ухан.
Статия, публикувана в научното списание „The Lancet“, показа, че сред първите 41 души, заразили се с коронавирус в Китай, е имало 13, които не са имали никакъв контакт с въпросния пазар. И сред тях са едни от най-ранните случаи на инфекция, подчертава в едно интервю за „Science“ Даниел Люси, професор по инфекциозни заболявания в Медицинския център на Джорджтаунския университет. А американският телевизионен канал „Фокс Нюз“ дори обяви, позовавайки се на неназован източник, че първият човек, заразил се с новия коронавирус, е бил служител в лабораторията на Института по вирусология в Ухан.
Всичко това отново повдига въпроса откъде се е появил вирусът в Ухан.
Едно от възможните обяснения отвежда до китайската професорка по вирусология Женли Ши, чиято работа в института в Ухан е била посветена на изследването на вирусите сред прилепите. В края на февруари бе публикувана и нейна статия на тази тема в списание „Нейчър“. Въпросната професорка е проучвала пещери в 28 различни провинции на Китай, където е взимала проби от екскременти на прилепи. В Ухан тя била създала обширен архив с проби от вируси, типични за прилепите, съобщи „Spektrum/Scientific American“. Тъкмо благодарение на нейната работа бе проучен геномът на новия вирус в рекордно бърз срок, което пък е предпоставка за изработването на ваксини.
„Това е пълна глупост“
Директорът на института в Ухан обаче опровергава всякакви твърдения, че вирусът е бил изкуствено създаден в тамошна лаборатория.
„Няма начин този вирус да е дошъл от нас“, подчератава Юан Джиминг и добавя: „Никога няма да повярвам, че човечеството притежава достатъчно знания, за да синтезира подобен вирус“.
Според китайския учен, твърденията за изкуственото създаване на вируса „се базират единствено и само на спекулации“.
Нюйоркският учен и президент на „EcoHealth Alliance“ Питър Дазак, който е работил съвместно с китайската професорка Женли Ши, също отхвърля версията за изкуствено създадения вирус. В радиопредаване на американското „National Public Radio“ той заяви, че тази теория представлява „чиста глупост“. Той самият е участвал във взимането на пробите и знаел, че в лабораторията в Ухан не се съхраняват никакви вируси от типа SARS-CoV-2. Според него, въпросът за произхода на пандемията се е превърнал в обект на „злощастно политизиране“.
Интересен факт е, че отскоро Пекин явно ограничава достъпа до информации за произхода на новия вирус. А китайското ръководство реагира алергично на публикации, в които се настоява да се изясни цялата истина.
[tcm id=“1″]
Текстът е публикуван в „Дойъче веле“.