море,
Снимката е илюстративна

В последните 25 години наблюдаваме една тенденция, която нанася вреди на България като курортна дестинация, на целият ни туристически бранш, в който работят хиляди, и на икономиката ни. Става въпрос за превърналите се в редовни съобщения за високото ниво на замърсяване на морската вода по нашето крайбрежие.

Като причина за тези замърсявания се изтъква какво ли не – от фекални води и спукани тръби, до бактерии, метали, нефтопродукти и дори радиоактивни елементи. Впечатление прави фактът, че тази информация се разпространява в началото или средата на летния сезон, но никога през зимата или есента.

И въпреки, че българите сме свикнали да ни плашат с какво ли не (с ваксините, с тежката зима, с липсата на газ и електричество, с цената на горивата, с Украйна и т.н.), тези съобщения се отразяват на желаещите да почиват, които вместо у нас,  избират за дестинация Гърция или Турция. Чрез тази психоза България губи милиони и разваля имиджа си на курортна дестинация.

Последният подобен случай беше от средата на този месец, когато проучване на Софийския университет и Асоциация „Активни потребители“ за чистотата на родните плажове, показа, че от 11 изследвани плажа по Южното Черноморие – 7 са мръсни. А на Попския плаж в Царево е установено превишение на нормите за ешерихия коли четиридесет и един пъти.

Ако наистина има замърсяване на морската вода, това е изключително тревожно и задължително трябва да бъде показано на обществото.

Още на следващия ден обаче, здравните власти и екоминистерството реагираха и обявиха, че са взели проби от 92 места по Черноморието и отклонения няма. Няма данни и за замърсяване и в съседна Румъния. Но за съжаление щетите вече са нанесени и българинът, който не вярва на държавните органи, но ужасно вярва на баба Ванга, се усъмни мръсно или не е морето. Държавата казва че не е, а организации твърдят обратното.

След публикуваните данни хотелиери и ресторантьори заплашиха със съд, а някои от тях дори се обърнаха към частни лаборатории за изследване на морската вода, за да докажат че не е замърсена и да привлекат туристи. Резултатите им потвърдиха тези на българските власти, че всички показатели са в норма.

В крайна сметка в началото на тази седмица РЗИ Бургас съвместно с организация  „Активни потребители“, която направи първоначалния дълбоко тревожни замервания, извършиха повторни проверки от 30 зони по Южното Черноморие.

Този път, обаче при взетите проби от морската вода не беше констатирано опасно замърсяване за хората.

Няма как да не се запитаме дали бяха нанесени щети на българския туристически бизнес за милиони, в следствие на публикуваните данни за замърсяване. И още: Ще се заемат ли службите да търсят кой има изгода, и кой разпространява такава информация, както направиха с председателката на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова, на която беше повдигнато обвинение, че „насажда тревога“ с „неоснователни твърдения“, за липса на медикаменти в извънредно положение през 2020г., или ще си затворят очите и ще чакат бурята (лятото) да премине, за да може догодина да се повтори отново същия сценарий?

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

1 коментар

  1. ами последното измерване бе и с участието на „доброволци“ и на инспектори. пак имаше замърсяване.
    когато експертите взимат проби сами, всичко е наред, когато има и друг с тях се оказва че има замърсяване. къде е истината……

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук