Ана Бърнабич

Екзотичното политическо присъствие на сръбския премиер Ана Бърнабич продължава да изненадва сърбите и европейците. Вчера президентът на страната Александър Вучич, изявен консерватор и националист, я номинира отново да състави правителство. Той заяви, че има „безгранично доверие“ на 46-годишната Бърнабич, която стана първата министърка, която открито признава своята хомосексуалност. И то в една страна, където думата на Православната църква има голяма тежест, а само допреди няколко години парадът на хомосексуалните предизвикваше редовни сблъсъци между полицията и „патриотичните“ хулигани.

Дискриминацията в Сърбия е широко разпространена. Белград е под натиск на ЕС да подобри защитата на малцинствата. Хомосексуалността в страната става законна в национален мащаб едва пред 1994г., но все още няма признаване на еднополовите връзки, а гей браковете остават незаконни.

На този фон за министър-председател бе назначена Ана Бърнабич. Тя веднага обяви, че не иска да бъде заклеймена като гей министър-председател на Сърбия и че не планира „да прокарва правни реформи за ЛГБТ на този етап“, защото иска да даде приоритет на други политически реформи.

Лидерите на опозицията и някои наблюдатели я описват като обикновена марионетка на Вучич, чието президентство, според конституцията, е до голяма степен церемониално без значителна изпълнителна власт. Бърнабич никога не е отричала това и дори заяви, че Вучич трябва да действа като „наставник“ на премиера.

Политическа кариера

Ана Бърнабич е родена е на 28 септември 1975 г. в Белград, Югославия (дн. Сърбия).  Има диплома за висше образование от Хълския университет във Великобритания и работи десет години с международни организации, чуждестранни инвеститори, местни самоуправляващи се звена и публичния сектор в Сърбия.

През август 2016 г. е назначена за министър на държавната администрация и местното самоуправление. Освен това тя е председател на Съвета за иновативно предприемачество и информационни технологии към правителството на Сърбия, както и на Републиканския съвет за националните малцинства и вицепрезидент на Републиканския съвет за реформа на публичната администрация.

Бърнабич описва себе си като проевропейски и технократичен министър-председател. Приоритетите на нейното правителство са модернизацията, реформата в образованието и цифровизацията. От друга страна, тя е критикувана, защото е ръководител на консервативно и националистическо правителство, което включва открито антизападни и проруски министри.

През май 2018 г. Бърнабич пое Министерството на финансите до назначаването на новия министър след оставката на Душан Вуйович.

През октомври 2019 г. министър-председателят потвърди, че се е присъединила към управляващата Сръбска прогресивна партия

След като пандемията от COVID-19 се разпространи в Сърбия през март 2020 г., Бърнабич беше назначена за ръководител на Здравния кризисен комитет. Тя беше избрана за вицепрезидент на SNS през ноември 2021 г.

През февруари 2019 г. Милица Джурджич, партньорката на Бърнабич, роди син на име Игор. Според Агенция „Франс Прес“ „Ана Бърнабич е един от първите премиери, чиято партньорка е родила, докато е на поста… и първата в света в еднополова двойка“.

Критики към Бърнабич

През май 2019 г. външният министър на Косово Беджет Пацоли заяви, че няма да позволи на Бърнабич да влезе в Косово заради нейната расистка идеология.

По време на предаването на доклада за напредъка на Европейската комисия за 2019г., Бърнабич каза: „Харадинай, Тачи и Весели се състезават кой е най-големият националист и шовинист. Това, което ме плаши най-много, е, че имаме работа с ирационални хора, най-лошият вид популисти, хора, които буквално излязоха от гората.“

Изказването ѝ бе посрещнато със силна критика от потребителите в социалните мрежи, които проведоха кампания с хаштага #literallyjustemergedfromthewoods (току що излязла от гората), за да се подиграят на министър-председателя.

В интервю от 14 ноември 2018 г. за германската обществена телевизия „Дойче Веле’ Бърнабич отрече кланетата на бошняци от юли 1995 г. от босненските сръбски сили в Сребреница да са били акт на геноцид. Две седмици по-късно Европейският парламент прие резолюция, в която се казва, че парламентът съжалява за продължаващото отричане на геноцида в Сребреница от части на сръбските власти. Съдът в Хага също критикува Бърнабич за отричането на геноцида в Сребреница.

Бърнабич е критикувана и от някои журналисти и ЛГБТ активисти, които твърдят, че тя не е успяла да се застъпи за равенството на ЛГБТ общността в Сърбия.

С избора на Бърнабич за премиерския пост Вучич играе ва-банк, защото тя ще изиграе основна роля в решаването няколко важни за страната му проблеми. Една от основни задачи на световната сцена ще бъде да балансира кандидатурата на Сърбия за присъединяване към Европейския съюз, нейният най-голям търговски партньор, с натиска за запазване на връзките с Русия и Китай.  

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук