Депутатите от крайнодесните партии изглежда ще надминат по брой тези от дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след изборите следващата седмица, сочат проучванията.
Това не означава, че ЕНП ще остане на второ място, защото фрагментираните партии от крайната десница почти сигурно няма да могат да се обединят. Това обаче отразява движението на Европа надясно и ще донесе нов политически облик на следващия парламент.
Според проучване на POLITICO за предстоящия вот, ЕНП ще спечели 170 места, ако изборите се проведат сега.
Европейските консерватори и реформисти (ECR) и Идентичност и демокрация (ID), двете основни десни групировки, се борят за общо 144 места.
Има и други крайно десни партии, като Алтернатива за Германия, която се очаква да спечели 16 места, и Фидес на унгарския премиер Виктор Орбан, която ще събере около 10. Френската Реконкиста има пет места, полската Конфедерация – шест и Българската прокремълска партия „Възраждане“ – три.
Това означава крайнодесните евродепутати да са около 184. Но как те ще се обединят след изборите все още е въпрос с повишена трудност.
Французойката Марин льо Пен ухажва италианския премиер Джорджия Мелони да формират крайнодясна супергрупа в парламента и да се превърнат в едно от водещите политически семейства в Европа. Предвижда се Националното рали на льо Пен да се превърне в най-голямата национална партия в групата Идентичност и демокрация, докато партията на Мелони е на път да станат най-голямата национална партия в Европейските консерватори и реформисти.
Мелони каза, че е отворена за сътрудничество с всякакви десни партии, но също така получи предложение да се обедини с ЕНП на фон дер Лайен. Едва миналата седмица „Алтернатива за Германия“ беше изхвърлена от Идентичност и демокрация с фанфари.
Проукраинските членове на Европейските консерватори и реформисти се отказаха от идеята „Фидес“ на Орбан да се присъедини към тях. Други, като белгийския Нов фламандски алианс, вече поставиха под въпрос членството на унгарската партия в групата.
Европейските консерватори и реформисти и Идентичност и демокрация дори сега са далеч от монолитен блок, като членовете често гласуват срещу мнозинството – подчертавайки, че не може да се очаква групи, чиито партии-членове се определят от националните интереси и суверенитет, да гласуват заедно по всеки въпрос.
Още новини от Европа – четете тук