Красен Станчев

Хората винаги имат индивидуално мнение и то много често се формира на принципа на „ехото на Гьобелс“: нещо се повтаря, повтаря, повтаря и хората започват да вярват, че то е самата истина и те са нейните откриватели. Примерно – реториката на президента, реториката на „Възраждане“, преди това на ВМРО и „АТАКА“. Това каза в специално интервю за ДЕБАТИ.БГ икономистът Красен Станчев

„В общи линии, хората започнаха да имат някакви вярвания, които не съответстват на нищо от исторически опит и нормалните представи за собственото и на децата им бъдеще. Те смятат, да речем, че ЕС колонизира страните членки. Не всички, но  30% може би вярват в това нещо“, казва той.

Станчев обяснява, че това е доста стара реторика.

„Има такъв коментар още 1907г., когато Ленин коментира идеята на Карл Каутски за „Европейските съединени щати“ и буквално казва, че всяка една идея за европейски договор за сигурност е договор за колонизация. Това, че хората по някакъв начин остават слепи за несъответствията между политически тълкувания и действително положение на нещата..“

Той даде за пример предизборните кампании.

„Четири от тях са по време на войната на Русия срещу Украйна – в нито една от тези четири  нямаше дори употребена думата „война“, освен от г-н Радев и „Възраждане“. За другите тя сякаш не съществуваше. Онези, които викаха най-силно по този и други поводи, получиха най-широка трибуна“, смята икономистът.

Има ли опасност инициативата за премахването на Паметника на съветската армия да бъде провалена? Дълбоко компромисната правителствена конструкция полезна ли е за България? Защо мнението на хората в България е толкова полюсно и коя трябва да бъде най-важната задача на това правителство – четете утре в цялото интервю с Красен Станчев за ДЕБАТИ.БГ.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук