След постигнатото споразумение за европейския бюджет той е стъпка по-близо до реализация, но в него има много проблеми, които още не са осъзнати добре както от коментаторите, така и от авторите на плана, заяви в интервю за „Дебати.бг“ икономическия експерт Красен Станчев. Той подчерта още, че разширеното субсидиране с европари под най-различни форми не е подарък и има своята цена.
„Първото нещо, за което имаше и напомняне от Фискалния съвет още при процедурата, когато се пишеше планът за възстановяване, макрорамката за следващите 3 години, те казаха, че да се разчита на евросредствата не е много реалистично по много причини. Едната е, че ефективността на използването, в смисъл средствата да дойдат в България, е някъде около 45-50%. Второто, което е много важно, е, че очевидно в плана за възстановяване се разчита на вътрешно кръстосано субсидиране между различни програми на ЕС, докато българското участие е сведено до онова, което вече го има като работна методология – дали ще бъде в областта на санирането или някакви други неща, няма значение. Интересно, и не последно по значение, а може би и най-важно е, че такъв голям бюджет, допълнен до 1,8 трилиона с Плана за възстановяване /или Фонда за възстановяване, ако предпочитаме така да го наричаме/, макар и да звучи много красиво, има един много важен проблем. Той и сега е ясен, но ще стане общоизвестен през април следващата година: срещу евентуалното субсидиране под различни форми от ЕС ще трябва да се плати определена цена. Тази цена е увеличението на приходите на ЕК като такава. Увеличението е около 4 пъти, което означава, че отделните страни членки трябва да приемат законодателство, което въвежда „въглероден данък“ /което е доста съмнителна мярка сама по себе си/, евентуално обща данъчна основа при корпоративното облагане, което премахва конкуренцията между различните данъчни уредби на отделните страни членки. Не на последно място, в областта на социалната политика има нещо, които е направо вредно, и това е търсенето на обща основа на минимална работна заплата за ЕС“ – разясни Станчев.
Всички тези три неща не са добри за България и не само за нея, но и за по-малоимотните или бедни страни в ЕС, макар че всички страни в ЕС са относително богати в международно сравнение, предупреди експертът.
Цялото интервю с Красен Станчев може да прочетете утре в „Дебати.бг“.